Disse elbiler til under 200.000 kr. kommer i 2025

Mange bilkøbere venter på mindre og billigere elbiler. Se her hvilke elbiler, vi kan se frem til i Danmark i 2025 til priser under 200.000 kr.

(Opdateret med nye bilmodeller) Hvedebrødsdagene for elbiler er forbi. Pionererne, velhaverne, de miljøbekymrede og de teknikbegejstrede har købt millioner af halv- eller heldyre elbiler.

Globalt flader væksten i salget af elbiler ud. Og det skyldes i høj grad, at der mangler mindre og billigere elbiler på markedet. I Danmark er 200.000 kr. for en ny bil smertegrænsen for mange danskere – og de har stadig kun ganske få modeller at vælge imellem.

Men festen er ikke aflyst, den er udskudt. De billige elbiler kommer. I stort tal endda.

Det er der især to årsager til.

Skelsættende 2025

Batteripriserne styrtdykker i en grad, så to tredjedele af de elbiler, der i dag sælges i Kina, er billigere end tilsvarende fossilbiler. Kina er verdens største bilmarked og førende inden for elbiler. Samtidig har Kina oparbejdet en regulær overkapacitet i deres elbil-produktion. Alene af den grund er denne udvikling også på vej til Europa.

Samtidig skærper EU hele tiden miljøkravene til fossilbiler frem mod det endelige forbud i 2035. Det får selv små fossilbiler til at stige markant i pris. ’Break-even’, altså det punkt, hvor en dansk bilkøber enten skal give det samme eller mindre for en elbil end en tilsvarende bil med forbrændingsmotor, rykker hele tiden nærmere. De første eksempler kommer vi til at se hos danske bilforhandlere allerede næste år.

Dermed bliver 2025 et skelsættende år, hvor elbiler bliver et reelt alternativ til nogle af de mest solgte og billigste fossilbiler på det danske bilmarked. Vi har derfor samlet et overblik over de elbiler, der i år kommer til Danmark til priser under 200.000 kr. Læs mere herunder.

BYD Dolphin Surf

Efter lang ventetid kommer BYD Dolphin Surf endelig til Danmark 24. maj. Prisen er endnu ikke offentliggjort, men alt tyder på, at den kinesiske mini bliver Danmarks billigste elbil – vi vurderer, at startprisen kommer under 170.000 kr. Dolphin Surf kunne have været endnu billigere, hvis ikke EU sidste år indførte øget told på kinesiske elbiler.

BYD Dolphin Surf kan blive Danmarks billigste elbiler, når den kommer 24. maj.

Trods lavprisen tyder intet på, at den lille ‘surfer’ er et skrabet discountprodukt. Et amerikansk analysefirma, der har importeret bilen til USA og skilt bilen ad, beretter om en lille elbil med høj byggekvalitet. Med et batteri på knapt 40 kWh får Seagull en rækkevidde efter WLTP-normen omkring 300 km.

Citroën ë-C3

Den kompakte franske crossover er egentlig i Danmark, men importøren har svært ved at skaffe tilstrækkeligt med biler. Det skulle gerne begynde at lysne nu, og så har den den franske el-mini alle chancer for at blive en sællert. Det var den fossildrevne C3 i hvert fald, og både forhåndsomtale og -interesse tyder på, at Citroën kan genvinde noget af fortidens popularitet med den elektriske ë-C3.

Priserne begynder fra 180.000 kr. for en fornuftig udstyret basisversion, hvor din egen smartphone spiller rollen som central infotainmentskærm for at holde prisen nede.

Allerede i marts kunne danske kunder se og bestille ë-C3 – nu er den yderligere forsinket.

Trods en kompakt længde på 402 cm giver det høje karrosseri god plads til den lille familie – også på bagsædet. Batteriet på 44 kWh giver en rækkevidde på 320 km. Til gengæld er der sparet på kræfterne. Modsat de fleste elbiler nøjes ë-C3 med beskedne 87 kW (118 hk) under motorhjelmen. Ved 135 km/t er der udsolgt – men det rækker til danske forhold. Batteriet tager imod 11 kW vekselstrøm og 100 kW i en lynlader.

Senere i år følger ë-C3 Aircross – en forlænget udgave på 439 cm, der har plads til syv. Den kan Citroën næppe holde under 200.000 kr., men det er godt set af franskmændene at blive de første, der tilbyder en billig elbil til syv personer.

Fiat Grande Panda

Som Citroën er Fiat en del af Stellantis koncernen. Efter søsterbilen ë-C3 følger Fiat trop til sommer med den nye Grande Panda. De to biler deler al teknik og formentlig også præstationer, selv om Fiat endnu ikke har afsløret mange detaljer.

Fiat Panda
Fiat Panda skal sælges på ‘italienskhed’, firser-retro-design og et genialt ladekabel…

Den italienske charmør og historiske bestseller for Fiat kommer i klassisk praktisk og kantet Panda-stil, men er tre cm kortere end sin franske kusine. Fiat lover dog mindst lige så god plads – og dén køber vi, for Fiat og i særdeleshed Panda har altid budt på effektiv rumudnyttelse.

Fiat selv taler om, at Grande Panda skal skille sig ud med sin ’italienskhed’ og 80er inspirerede design: Tjek selv boks-designet og pixel-LED lygterne. Og så har italienerne begået en lille genistreg med ladekablet, der bare trækkes ud af fronten, når der er brug for frisk strøm. Det er en af den slags opfindelser, der må få konkurrenterne til at udbryde, ”hvorfor har vi ikke selv tænkt på det?”

Prisen bliver spændende – men er endnu ikke offentliggjort.

Hyundai Inster

Koreanske Hyundai-Kia satsede tidligt på elbiler og er ved at udvikle sig til lidt af et powerhouse i bilklassen. Forventningerne var derfor store til den lille Inster, der er 20 cm kortere end Citroën ë-C3 og også lettere smalskuldret med en beskeden bredde på 161 cm.

Hyundai Inster Cross
Inster er en lille, men teknisk spændende elbil, der slår konkurrenterne på specifikationer.

Inster lever fuldt op til Hypen. Vi var så begejstrede, da vi testede Inster i marts, at det blev til meget sjældne seks af seks mulige stjerner. Læs hele testen her.

Hyundai spiller også med musklerne, når det gælder teknologi. Her er godt med udstyr – især i topversionen med 49 kWh-batteri, 355 km rækkevidde og en ladeevne på pæne 120 kW i en lynlader. Topfarten er 150 km/t og bagsædet kan længdejusteres, så du kan vælge mellem benplads på bagsædet eller plads i bagagerummet.

Priserne starter fra 180.000 kr. Senere i år kommer Inster i den offroad-inspirerede Cross-udgave (billedet.)

Nissan Micra

Her er en nyhed, som vi har ventet på længe – men som giver god mening. Japanske Nissan er i alliance med Renault og har derfor adgang til franskmændenes CMF-B EV platform, som den hypede Renault 5 Electric også bygges på.

Vi ved endnu meget lidt om Nissan Micra, der bliver en japansk udgave af Renault 5.

Micra bliver kort sagt den japanske udgave af den elektriske Renault 5. Det resulterer i en kompakt hatchback i fire-meter klassen med rækkevidde op til 400 km. Mens Renault 5 netop er introduceret herhjemme, kommer Nissan Micra først til Danmark sidst i 2025.

Ifølge de sparsomme oplysninger skal Micra bygges side om side med Renault 5 i Frankrig. Med det, som vi ved om Renault 5, bliver den utvivlsomt værd at vente på.

Opel Frontera

Vi bliver i det med alliancer blandt bilmærkerne. Opel indgår i Stellantis-koncernen, og så er det jo oplagt at lave en Opel-version af Citroën ë-C3.

Det er præcis, hvad tyskerne har gjort. Al teknik er fransk – og derfor rammer de aktuelle software-problemer også Opel – men tyskerne har fået lov at fortyske designet en smule og genoplive navnet Frontera. Lidt misvisende da Opel Frontera var en robust offroader baseret på en japansk Isuzu, men lad det nu ligge…

Frontera er Opels udgave af søsterbilen Citroën ë-C3, men bliver en smule længere.

Den nye Frontera er 14 cm længere end søsterbilen Citroën ë-C3, men kommer med samme beskedne batteri og elmotor, der udelukkende trækker på forhjulene. Trods forlængelsen, der giver et større bagagerum, forventer vi, at Opel kan holde basisversionen af Frontera under de magiske 200.000 kr.

Den danske importør holder endnu kortene tæt til kroppen, men forventer at se Opel Frontera på dansk asfalt i løbet af 2025.

Renault 5 Electric

Af alle de meget omtalte og med længsel ventede kompakte og prisbillige elbiler har Renault 5 Electric vel nok tiltrukket sig mest opmærksomhed. Der er bare noget over nye biler i firser-retro-design – især når Renault sjældent har forsømt en lejlighed til at vise bilen i Instragram-venlig gul lak. Så shiner den moderne fortolkning af den ikoniske, franske bestseller virkelig.

Diverse forsinkelser har betydet, at Renault 5 Electric først lige er lanceret i Danmark. Priserne begynder ved yderst fair 185.000 kr.

Hvilkenbil er i gang med de første testkørsler, men kan godt røbe, at den finurlige franske mini har været ventetiden værd.

renault 5
Renault 5 er en elektrisk udgave af sin ikoniske forgænger – naturligvis i retrodesign.

Renault 5 kommer med to batteristørrelser – 40 kWh med en rækkevidde på 300 kilometer og 52 kWh med 400 kilometers rækkevidde. Ladeevnen blæser ikke alpehuen af nogen – max 80 kW med det lille batteri og 100 kW med det store. Til gengæld yder den største motor 110 kW (150 hk), og det gør nærmest den franske femmer til en hot hatch blandt konkurrenterne.

De når det ikke i 2025

Så får vi ikke mere elbil for 200.000 kr. i 2025. Kigger man tilbage i bilmærkernes optimistiske pressemeddelelser fra 2022 eller tidligere, skulle listen have været meget længere. Men et væld af forsinkelser betyder, at der kun vil være ovenstående syv nye elbiler til under 200.000 kr. i Danmark i 2025. Og så den billigste MG4, der allerede findes, ikke at forglemme.

Skoda Epiq er en direkte konkurrent til Citroën ë-C3 og en af flere billige elbiler, som først kommer i 2026.

Blandt de spændende og billige elbiler, der ikke når frem i 2025, er prominente modeller som Skoda Epiq, VW ID.2, VW ID.2 SUV, Cupra Raval og Renault Twingo Electric.

Den opmærksomme læser har også bemærket, at den varslede tsunami af billige kinesiske elbiler tilsyneladende ikke rammer os i 2025. Bortset fra BYD Dolphin Surf ser vi ikke umiddelbart andre slagtilbud fra Kina næste år. Det skulle lige være, hvis Dongfeng Box når frem senere i år. Gør den det, kommer den også til at bejle til titlen ‘Danmarks billigste elbil’.

På længere sigt skal vi dog forvente, at de mere etablerede kinesiske mærker vil arbejde sig ’nedad’ i modelprogrammet og øge udvalget af små og billige elbiler. Også på det danske marked. Som skrevet i indledningen: 2025 bliver året, hvor vi endelig ser de billigere elbiler. Og det er kun begyndelsen.

[email protected]

4 Kommentarer

  1. Har nogen af de små kommende elbiler mulighed for anhænger til lille trailer op til max 500 kg totalvægt?
    Det har hidtil kun været MG4 med en pris lige under 300.000 kr, som må køre med en sådan trailer.
    Hvad er den billigste elbil med den godkendelse?

  2. Tror det bliver spændende at se, hvad Firefly (Nio) kommer til at koste, for den ser meget interessant ud.

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here