Salget af elbiler boomer globalt

Elbiler

Verden over stiger salget af elbiler. Men den spirende handelskrig mellem USA og resten af verden kan bremse omstillingen til elbiler.

Rygterne om, at salget af elbiler kører i slæbegear, er stærkt overdrevne. Tværtimod har bilkøbere verden over fundet gnisten og køber nu i stigende grad elbiler. Og dét i en grad, så salget af elbiler stiger med tocifrede procent-tal på alle de store bilmarkeder. Det viser nye tal fra det London-baserede researchfirma Rho Motion.

Fremgangen for elbiler kommer i en tid, hvor mange lande dropper eller skruer ned for de støtteordninger, der har gjort det økonomiske fordelagtigt at vælge elbiler frem for fossilbiler. Et kendt eksempel er Tyskland, der i slutningen af 2023 indstillede støtten til elbiler. Umiddelbart fik det salget af elbiler til at dykke, men siden nytår er tyskerne igen begyndt at købe elbiler.

Elbiler brager frem

”Årets første kvartal, selv om det har været turbulent, har set en stærk vækst for det globale marked for elbiler,” siger Charles Lester, data manager for Rho Motion. På de store markeder ser fremgangen således ud:

  • Globalt: 4,1 mio. elbiler – fremgang på 29 pct.
  • Kina: 2,4 mio. elbiler – fremgang på 36 pct.
  • Europa: 0,9 mio. elbiler – fremgang på 22 pct.
  • Nordamerika: 0,5 mio. elbiler – fremgang på 16 pct.
  • Øvrige verden: 0,3 mio. elbiler – fremgang på 27 pct.

Fokuserer man udelukkende på den sidste måned i første kvartal – marts – er fremgangen endnu mere markant. Globalt steg salget af elbiler med hele 40 pct. i marts.

Zoomer vi ind på Europa, stiger interessen for elbiler markant i de fleste lande. På Europas største marked, det tyske, steg salget af elbiler med 37 pct. i første kvartal. I Italien eksploderede det nærmest med en fremgang på 64 pct., mens englænderne også følger godt med – her er stigningen solide 42 pct.

Til gengæld har Frankrig netop reduceret støtten til elbiler. Det resulterer i en tilbagegang på fem pct.

Handelskrig truer

Selv om elbiler bliver stadig mere populære, er der også sorte skyer i horisonten. Det handler om USA’s handelskrig med resten af verden med stærkt stigende toldsatser. De vil ramme bilindustrien generelt, men i særdeleshed elbiler.

”Vi ved med sikkerhed, at elbiler allerede kæmper for at konkurrere med fossilbiler på pris. Derfor vil stadig færre støtteordninger og heftige toldsatser på en meget international leverandørkæde garanteret have en afkølende effekt på hele branchen,” advarer Charles Lester fra Rho Motion.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here