Tesla dropper to biler til fordel for robotter

Foto: Tesla, Inc., grafik: Hvilkenbil

Tesla stopper produktionen af topmodellerne S og X for at give plads til robotten Optimus. Både omsætning og overskud faldt i 2025.

Tesla er for alvor ved at omstille sig fra elbilproducent til tech-selskab med fokus på kunstig intelligens og robotter.

Det stod klar efter fremlæggelsen af årsregnskabet for 2025. Her afslørede Tesla, at man indstiller produktionen af elbilerne Model S og Model X inden sommer for at give plads til produktionen af robotten Optimus.

Uhørt gamle biler

‘Dødsdommen’ over de to aldrende elbiler kommer ikke som en overraskelse. Model S blev lanceret i 2012, Model X i 2015. Dåbsattester på henholdsvis 14 og 11 år er uhørte i elbilernes højteknologiske verden, og begge modeller var efterhånden kørt bagud af konkurrenterne på flere områder.

Salget er også skrumpet til det ubetydelige. Faktisk så lidt, at Tesla i dag puljer salget af Model S og X med den ligeledes svagt sælgende Cybertruck. Tilsammen solgte de tre biler blot lidt over 50.000 biler i 2025. Til sammenligning leverede Tesla over 1,6 millioner Model Y og 3 sidste år. 

“Trist”

Men selv for manden, der har drejet Tesla fra elbiler mod tech, var det alligevel en skelsættende meddelelse. I forbindelse med fremlæggelsen af årsregnskabet, kaldte Tesla-chef Elon Musk beslutningen om at stoppe Model S og X for “trist”.

Efter små-serie sportsvognen Roadster var Model S Teslas første ‘rigtige’ bil. 

Betydningen af Model S kan dårligt overvurderes. Med sine fortsat uhørte fartressourcer og lange rækkevidde, blev Model S verdens første elbil, der fremstod som et fuldgyldigt, men mindre klimabelastende alternativ til selv luksuriøse fossilbiler. 

Autonom fremtid

Selv om elbiler fortsat er Teslas suverænt største indtægtskilde, insisterer Elon Musk på, at fremtiden for firmaet ligger i selvkørende biler, kunstig intelligens og robotter.

“Det er tid til at stoppe Model S og X med en ærefuld afsked, fordi vi helt grundlæggende bevæger os ind i en fremtid baseret på autonomi,” forklarede Elon Musk.

Den fabrik, der i dag fremstiller nogle få tusinde Tesla Model S og X, skal snart fremstille én million Optimus-robotter hvert eneste år, hævder Musk.

Afskeden med de to tidligere topmodeller, efterlader Tesla med de ligeledes aldrende, men stadig konkurrencedygtige Model Y og 3 samt den enorme Cybertruck, der har udviklet sig til et kostbart salgsflop for Tesla.

Roadster stadig på vej

Elon Musk lover dog, at der er nye køretøjer på vej. Allerede i april begynder produktionen af Cybercab - Teslas hidtil mindste og billigste bil. Som navnet antyder, bliver Cybercab en selvkørende taxa uden rat og pedaler og kun med plads til to. Elon Musk forventer, at Cybercab hurtigt bliver den mest solgte Tesla overhovedet.

El-lastbilen Semi kommer senere i år, og så gentog Musk, at supersportsvognen Roadster nok skal komme i produktion. Det har han lovet flere gange siden 2020, så den reelle forsinkelse er nu oppe på seks år - and counting, som de siger i USA. 

Faldende nøgletal - stigende aktiekurs

Selv om elbiler altså fortsat spiller en rolle for Tesla, benyttede Elon Musk årsregnskabet til at understrege, at firmaet har indledt en rejse fra at være elbilproducent til et tech-selskab.

Investorerne er tilsyneladende både enige og tilfredse. I hvert fald steg Tesla-aktien umiddelbart et par procent efter fremlæggelsen af årsregnskabet. Også selvom nøgletallene på mange måder var negative: Omsætningen faldt tre procent i 2025, antallet af leverede biler dykkede ni procent og det samlede overskud blev næsten halveret fra 44,2 til 23,6 milliarder dollars.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here