Kinesiske bilproducenter kopierer fortsat andre bilmærkers design helt hæmningsløst. Seneste eksempel går ud over Porsche Taycan.
Kinas bilproducenter har stadig ikke lagt den gamle vane med at kopiere andre bilmærkers design fra sig. Heller ikke anno 2026, hvor kinesisk bilindustri ellers buldrer frem og på mange måder truer med at overhale Europas, USA’s og Japans velkendte bilmærker.
Seneste eksempel er Saic Z7 og Z7T. Det nye bilmærke er et samarbejde mellem elektronikgiganten Huawei og den statsejede bilfabrik SAIC Motors, der herhjemme sælger biler under mærket MG.
Man skal ikke kigge to gange på sportssedanen Saic Z7 og shooting brake-varianten Z7T for at se, hvor inspirationen kommer fra. Der står Porsche Taycan og Taycan Sport Turismo over det hele - fra selve grunddesignet til detaljer som for- og baglygter. Porsche, Porsche, Porsche…
Porsche har en sag, men…
Set fra Europa forekommer kopieringen både hæmningsløs og skamløs. Og i Tyskland må Porsches advokater være opsatte på at anlægge sag for brud på alle intellektuelle rettigheder. Det ligner en klokkeklar sejr for Porsche.

Men så enkelt er det ikke. Kina beskytter sine virksomheder, og hvis Saic kun skal sælges på det kinesiske hjemmemarked, kan det blive svært for Porsche at forhindre det. Eksport er en anden sag, men intet tyder på, at Saic er på vej ud af Kina.
Z7 og Z7T er helt nye bilmodeller, og der foreligger endnu kun ganske få oplysninger om bilerne. Men det skulle ligge fast, at de tilbydes med 80 og 100 kWh-batterier med enten bag- eller forhjulstræk. Også her efterligner Saic det tyske forbillede.
Koster en tredjedel
Priserne på det kinesiske hjemmemarked begynder omkring 250.-350.000 kinesiske yuan. Det svarer omtrent til en tredjedel af prisen for en ægte Porsche Taycan i Kina.

Her ligger også forklaringen på, hvorfor kinesiske bilmærker er ved at skubbe især tyske premiummærker som Porsche baglæns ud af landet. For 10 år siden var kopierne virkeligt bare tarvelige kopier. Kinesere med penge foretrak originalerne, når de skulle signalere succes til omverdenen.
Nu er stemningen skiftet. Kinas egne bilmærker er blevet så meget bedre, at mange kinesiske bilkøbere ganske enkelt foretrækker dem frem for de engang så eftertragtede originaler. Især fordi kopierne kan fås for det halve - eller endnu mindre.








Og hvorfor lukker EU ikke bare hele det Europæiske marked for samtlige Kinesiske bilmærker indtil Kina begynder at håndhæve Europæiske intellektuelle rettigheder i Kina?
👍
Fordi der sidder kinesiske dele og komponenter i alle elektroniske enheder, fra din kones hårtørrer til din nabos græsslåmaskine. Forbyder EU en ting, siger Kina f*CK jer, I kan finde jeres varer andetsteds, og så er EU på skideren.
Det er Kina jo så også. Så mon ikke man finder en løsning? Det er fuldstændig uacceptabelt i øjeblikket og det forstår Kina selvfølgelig også, men udnytter gerne EUs svaghed. Både EU og Kina kan skade hinanden voldsomt økonomisk. Det er ingen interesserede i.
At have det synspunkt at EU hver eneste gang blot skal tage imod uden at svare igen er en helt igennem håbløs indstilling.
Det er vel relativt indlysende, at de europæiske bilmærker har haft en rigtig god forretning i Kina, så det har været et meget vigtigt marked.. I dag er det så begyndt at vende, så salget af europæiske biler er kraftigt faldende i Kina, og omvendt sælger Kina betydeligt flere biler i EU. Hvornår vi evt. når et breakeven er svært at sige.
Det er der vel ikke nogen der bestrider, men hvad har det at gøre med at overholde intellektuelle rettigheder? Eller mener du, det er okay at Kina groft udnytter Europæiske rettigheder bare fordi Europæiske bilmærker har tjent penge i Kina? Kina har i øvrigt så rigeligt fået 'betaling' for den indtjening gennem overførsel af teknologisk viden.