Porsche holder fast i elektriske sportsvogne

Rygterne holder ikke: Porsche er på vej med elektriske udgaver af sportsvognene Boxster og Cayman. Hvornår er dog uklart.

Rygterne om, at Porsche overvejer at droppe de elektriske udgaver af mærkets to billigste sportsvogne, Boxster og Cayman, er stærkt overdrevne.

I hvert fald hvis vi skal tro Porsches administrerende direktør i Australien, Daniel Schmollinger. I et interview med det lokale medie Carsales bekræfter Schmollinger ikke bare, at den dynamiske duo er på vej - han har selv kørt den åbne udgave, Boxster.

Go-kart følelse

“Jeg fik chancen for køre den på en racerbane, og den var slet og ret fantastisk. En Boxster-type bil skal give dig den rigtige vægtfordeling og gokart-følelse, og det gør den. Og med elmotoren giver den dig selvfølgelig endnu mere dynamisk kørsel,” siger Schmollinger til Carsales.

Netop køreegenskaberne er helt afgørende for Porsche, der vil tilbyde præcis samme køreoplevelse i de elektriske udgaver som fossiludgaverne har i dag. Derfor arbejder Porsche meget med at holde vægten nede og fordele den 50-50 mellem akslerne. Angiveligt sker det blandt andet ved både at placere batterier lige bag og mellem sæderne.

Porsche er presset

Rygterne om, at Porsche skulle overveje at droppe de elektriske udgaver af 718-serien - altså Boxster og Cayman - er opstået efter at Porsche har måttet revurdere sin elbil-satsning. Salget på kernemarkederne i USA og Kina går dårligt, og mærket er økonomisk udfordret.

Porsche har dog aldrig kommenteret rygterne om, at man helt ville droppe de elektriske udgaver, som man har arbejdet på i flere år. Derimod overvejer Porsche at lave udgaver med benzinmotor. Men det er en udfordring for ingeniørerne, fordi de skal finde plads til en fossilmotor i en bil, der udelukkende er udviklet til eldrift.

Salgschefen i Australien vil dog ikke sige noget om, hvornår de nye, elektriske Boxster og Cayman er klar til salg. 

“Hovedkontoret evaluerer hele tiden, hvor mulighederne er. Hver sjette måned ser de på,  hvad vi kan gøre, og hvad vi ikke vil gøre,” forklarer Daniel Schmollinger til Carsales.

Audis udgave bekræftet

Fornylig bekræftede Audi, at de er på vej med en elektrisk sportsvogn baseret på stilstudiet Concept C (foto).

Audis sportsvogn deler platform og teknik med de elektriske Boxster og Cayman. Derfor virker det usandsynligt, at man kun vil lancere den kostbare teknologi hos Audi, når Boxster og Cayman er blandt Porsches bedst sælgende sportsvogne.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here