Flere elbiler i vigende europæisk bilsalg

Mens det samlede bilsalg falder i EU, sælges der stadig flere elbiler. Hybrider er også populære, mens dieselbiler falder under 10 pct.

Bilsalget i EU faldt med 1,9 procent i første halvår 2025, mens elbilernes andel steg til 15,6 procent i EU og 63,8 procent i Danmark. Det viser nye tal fra sammenslutningen af europæiske bilproducenter, ACEA.

Kigger man alene på juni, gik det samlede bilsalg i EU tilbage med 7,3 pct. sammenlignet med samme måned sidste år.

I løbet af første halvår 2025 blev der registreret 5.576.568 nye personbiler i EU, hvilket stort set er på niveau med samme periode i 2024, men dog giver en mindre tilbagegang på 1,9 procent.

Stabilt salg i Danmark

I Danmark faldt antallet af nyregistreringer i juni med 2,4 procent, mens salget for første halvår samlet set lå 3,8 procent over niveauet fra samme periode sidste år.

“Halvårstallene viser, at det europæiske bilmarked samlet set har været præget af stabilitet med kun mindre udsving. I Danmark oplever vi en moderat fremgang, hvilket vidner om, at interessen for nye biler fortsat er intakt hos mange forbrugere,” siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.

Elbiler accelererer

Efter et stille 2024 fortsætter den fornyede interesse for elbiler i EU.

Elbiler fortsatte deres fremgang i EU i juni med 168.488 nyregistreringer. Det svarer til en stigning på 7,8 procent sammenlignet med juni sidste år.

Andelen af rene elbiler udgjorde 16,7 procent, mens opladelige biler, dvs. både elbiler og ladehybrider, samlet nåede op på 26 procent af markedet i juni måned. I første halvår blev der i alt indregistreret 869.271 elbiler i EU – en stigning på solide 22 procent i forhold til samme periode sidste år.

Vigtigt for klimaet

Fremgangen giver elbiler en andel på 15,6 procent af de samlede nyregistreringer i EU i første halvår. I Danmark stod elbilerne for 63,8 procent af nyregistreringerne i første halvår 2025.

“Udviklingen i juni og første halvår viser, at elbiler fortsat vinder indpas på de europæiske veje. Det er en vigtig udvikling, hvis transporten skal bidrage til at nå klimamålene. I Danmark er elbilerne allerede dominerende, og det skyldes ikke mindst en afgiftsmodel, der har gjort det økonomisk attraktivt at vælge grønt. Erfaringerne herfra viser, at stabile og gennemsigtige rammer er afgørende for, at flere forbrugere tager skridtet mod en elbil,” siger Mads Rørvig.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here