Flertal af tyskere er imod fri fart på Autobahn

Seks ud af ti tyskere ønsker sig en højeste fartgrænse på 130 km/t på Autobahn. Modstanden mod fri fart vokser i Tyskland.

Tyskerne ser stadig mere kritisk på den ellers verdensberømte mulighed for at give den vollgas på den tyske Autobahn. Det viser en ny undersøgelse udført af avisen Bild.

I undersøgelsen, der er foretaget i oktober blandt 2.355 tyskere over 18 år, svarer 60 procent, at de ønsker en øvre fartgrænse på 130 km/t. 36 procent er imod, mens fire procent hverken er for eller imod.

Flertal vokser

Dermed er der ikke bare flertal for at indføre fartbegrænsning på de tyske motorveje - flertallet vokser lige så langsomt.

I april var 57 procent af tyskerne for hastighedsbegrænsning i en lignende undersøgelse, mens 55 procent sagde ja tak, da bilistorganisationen ADAC stillede samme spørgsmål i januar.

I den aktuelle Bild-undersøgelse er det et bredt udsnit af tyskere, der ønsker sig en øvre fartgrænse på 130 km/t. Politisk er der dog flest tilhængere blandt vælgere omkring eller til venstre for midten. 88 procent af De Grønne, 75 procent af Die Linke og 73 procent af vælgerne, der stemmer på det tyske socialdemokrati SPD, går ind for en fartgrænse. 

Tanken har dog også godt fat på højrefløjen. Næsten halvdelen - 44 procent - af dem, der stemmer på Alternative für Deutschland (AfD), ønsker sig også en hastighedsgrænse på 130 km/t.

Fordele ved lavere fart

Den voksende opbakning til at begrænse den tyske “freie Fahrt für freie Bürger”, kommer kort efter en undersøgelse af fordelene ved at lægge en dæmper på hastigheden.

I undersøgelsen, den første landsdækkende i 50 år, konkluderer økonomen Maike Metz-Peeters fra Ruhr-Universität Bochum, at der er flere gevinster ved at sætte farten ned. Sætter man en øvre fartgrænse til 120 km/t, vil det konkret betyde:

Cirka 58 færre trafikdræbte (et årligt fald fra 280 dræbte til 222). 

Cirka 904 færre hårdt kvæstede (et årligt fald fra 4.019 hårdt kvæstede til 3.115).

Cirka 1.375 færre lettere kvæstede (et årligt fald fra 16.283 lettere kvæstede til 14.908).

Vigtigt for tysk bilindustri

Reelt er det blevet væsentligt vanskeligere at køre rigtigt hurtigt i Tyskland. På mange strækninger er der allerede hastighedsbegrænsninger lige som flere biler og øget trafik sætter naturlige begrænsninger.

Fri fart er måske mest vigtigt for de tyske bilproducenter, der bruger myten om den frie fart som et kvalitetsstempel af deres biler.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here