Citroën vil gå “så langt som muligt” for at få den næste C4 til at skille sig ud fra mængden, afslører Citroëns designchef.
Der er udsigt til franske finurligheder, når Citroën snart lancerer en afløser for den nuværende C4.
Den VW ID.3-store elbil har efterhånden seks år på bagen, og det plejer at være lig med pensionsalder.
Som kompakt hatchback til relativt lave priser, har C4 ofte været en af Citroëns mere konservative modeller. Målgruppen har været stor og bred, så Citroën har sjældent taget chancer med deres hverdagshelt af en bil.
Men sådan bliver det ikke med afløseren. I et interview med Autocar lover Citroëns designchef Pierre Leclercg, at den næste C4 bliver alt andet end større udgave af C3 eller mindre udgave af C5.
Meget anderledes
Tværtimod skal den næste generation C4 “se meget anderledes ud end både sin forgænger og søsterbilerne”.
“Vi prøver altid at gå så langt som muligt. Vi tænker altid på nye koncepter, og hvad vi kan gøre i bilindustrien, der også er lidt eksperimenterende,” forklarer Pierre Leclercg.
Chefdesigneren ser Citroën som det “eksperimenterende” mærke i Stellantis-familien, som Citroën er en del af. Og det skal afspejles i den kommende C4.
Skal være billig
Samtidig skal bilen være til at betale for mange bilkøbere. Nye Citroën-modeller som ë-C3 og ë-C5 er begge blandt de billigste modeller i deres klasser. Det samme kan blive tilfældet for den næste C4, som derfor kan blive bygget på samme platform som den mindre ë-C3. Det skal sikre bilen et stort publikum i hård konkurrence med kineserne.
Hellere hadet end mainstream
Men design er også en afgørende måde at skille sig ud på. Og her har designchefen sin øverste chefs fulde opbakning.
“Jeg tror, at Citroën fremover skal have et modigt design, hvis vi vil skille os ud fra mængden. Vi er ikke et generisk mærke som VW eller Toyota. Vi kan løbe en risiko. Jeg er ikke bange for, at folk hader vores design - men jeg vil ikke have, at nogen opfatter vores design som mainstream,” siger Citroën CEO Xavier Chardon til Autocar.
Han kalder det en udfordring at skabe biler, der både er billige og har et modigt design.
“Men det er en udfordring, som vi bliver nødt til at løse,” siger Chardon.






