Priskrig på biler i Kina kan komme til Europa

Kinesiske bilproducenter

Efter tre år med stadig vildere rabatter på biler i Kina, er der lagt op til et ’blodbad’ for kinesiske bilproducenter, vurderer analytikere.

Priserne på nye biler rasler ned på det i forvejen ekstremt konkurrenceprægede kinesiske bilmarked – verdens største.

Et aktuelt eksempel er BYDs hypede lille elbil Dolphin Surf (billedet), der netop er kommet til Danmark. I Kina er den lille elbil blandt markedets billigste – alligevel har BYD sat prisen ned fra knapt 66.000 kr. til godt 50.000 kr. Det svarer til et prisfald på 24 pct.

BYD og andre kinesiske bilproducenter har også reduceret priserne markant på mange andre bilmodeller. Ifølge analytikere er det et udtryk for, at Kinas bilindustri bevæger sig ind i et udskilningsløb, hvor kun de stærkeste overlever. Baggrunden er, at den statsstøttede bilindustri efterhånden har mættet markedet, og der ikke længere er plads til alle de mere eller mindre nye bilproducenter i Kina.

Dermed bliver det også fristende – måske endda nødvendigt – for kinesiske bilproducenter at øge salget uden for Kina. På den måde kan priskrigen sprede sig fra Kina til for eksempel bilmarkedet i Europa og dermed Danmark.

169 kinesiske bilmærker

”Det peger frem mod et blodbad senere i år. Det kan blive den første dominobrik, der falder og endelig lægger pres på svagere mærker som Polestar, der er på vippen,” siger Tu Le, chef for analysefirmaet Sino Auto Insights til nyhedsbureauet Reuters.

Polestar er blot ét af 169 kinesiske bilmærker, der kæmper for at gå fra start-up til langtidsholdbar succes.

Ifølge analysefirmaet Jato Dynamics har halvdelen af alle disse mærker en markedsandel på mindre end 0,1 pct. Man behøver ikke være professor for at regne ud, at situationen ikke er holdbar. Den kinesiske bilindustri vil konsolidere sig med ganske få mærker. Når den kinesiske stat trækker eller reducerer statsstøtten, vil langt de fleste forsvinde. Til gengæld vil de mærker, der har klaret sig bedst, stå stærkt på verdens største bilmarked – og resten af verden, for den sags skyld.

’Overophedet’

Den kinesiske stat ved godt, at det begynder at stramme til i den overbefolkede kinesiske bilindustri. I sidste uge advarede Kinas statsplanlægning om, at nogle industrier var ved at være overophedede. Blandt dem bilproducenter, der sælger deres biler under kostprisen og dermed udsætter konkurrenterne for unfair konkurrence.

I sidste uge kom det også frem, at nogle kinesiske bilproducenter angiveligt sælger nye biler som let brugte for at holde omsætningen oppe på et marked, der reelt er mættet. De kinesiske myndigheder er ved at undersøge sagen, og har bl.a. bedt giganter som BYD og Dongfeng om at redegøre for deres salg. 

Udskilningsløb

I fredags advarede bestyrelsesformanden for en anden, kinesisk bilgigant, Great Wall Motors, om, at den fortsatte priskrig skader underleverandørerne. Flere af dem risikerer at gå neden om og hjem, fordi bilproducenterne hele tiden presser dem på prisen, lød det Wei Jianjun.

”Nogle producenter har reduceret priserne fra 220.000 til 120.000 yuan over de seneste år. Hvilke industriprodukter kan gøres 100.000 yuan billigere og stadig have garanti for kvalitet,” spørger Wei Jianjun retorisk.

Også herhjemme peger analytikere på, at Kinas enorme bilindustri skal gennem en konsolidering, som kun ganske få mærker vil overleve.

”Der foregår lige nu et udskilningsløb, der skal afgøre, hvilke fem til syv kinesiske bilproducenter, der vil overleve på den lange bane,” sagde den danske brancheanalytiker René Tønder fra AutoInc allerede sidste år.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here