Amerikansk start-up skal levere software-platformen til alle kommende elbiler fra VW, Audi, Skoda og Porsche. Mikrobilen ID.1 kommer først.
VV-koncernen udvider sit samarbejde med den amerikanske start-up og elbilproducent Rivian, der skal levere software. Ikke kun til VW selv, men alle koncernens mærker som Audi, Porsche, Skoda og Seat/Cupra. Selv luksusmærkerne Bentley og Lamborghini kan få Rivian-teknologi.
Afsløringen kommer fra Rivians øverste ansvarlige for software, Wassym Bensaid, i et interview med Yahoo Finance.
”(Den kommende Rivian, red.) R2 er den platform, der skal benyttes af alle kommende elbiler i VW koncernen. Det bliver den modulære, skalérbare teknologi, som vi bringer ind i alle VW-mærkerne, og vi gør det på en måde, der vil tillade hvert enkelt mærke at udtrykke deres egen identitet,” siger Bensaid til Yahoo Finance.
”Hvert mærke får deres egen brugeroplevelse, udseende og oplevelse. Hvert mærke får også deres egen opsætning af undervognen, men nedenunder vil bilerne være baseret på den samme teknologi og software-arkitektur,” uddyber Bensaid i interviewet.
Leverer ’digital hjerne’
Dermed tager samarbejdet med Rivian, som VW har investeret 5 milliarder dollars i (over 30 mia. kr.) en ny og mere seriøs drejning.
Oprindeligt skulle amerikanerne hjælpe med softwaren, nu kommer Rivian mere eller mindre til at levere den ’digitale hjerne’ til alle VW-koncernens kommende elbiler. Det er på samme tid et spark over skinnebenet til VWs egen, problemramte Cariad-software-afdeling og udtryk for en enorm tillid til ’teenageren’ Rivian, der blot har 16 års på bagen som bilproducent.

Rivian erstatter dog ikke Cariad, som fortsætter, men dog med færre medarbejdere.
Sparer mikrochips og kabler
Med R2 udvikler Rivian en zone-opdelt software til elbiler, der sparer adskillige mikrochips og mange meter kabel.
VW håber, at samarbejdet med Rivian kan indhente det forspring, som flere konkurrenter har inden for software, der på mange måder er blevet den vigtigste teknologi med omstillingen til elbiler.
Den første bil i VW-koncernen, der skal baseres på Rivian-software, bliver den elektriske mikrobil ID.every1. Den lanceres i 2027, hvor den formentlig skifter navn til Up eller e-Up. Derefter kan Rivians software brede sig til alle andre nye elbiler i hele VW-familien.