Renaults billigmærke Dacia er på vej med en ekstremt billig udgave af den elektriske Twingo. Målet er en pris helt nede omkring 135.000 kroner.
Renault pusler med planer om at udfordre kineserne med markedets hidtil billigste elbiler. Senere i år lancerer Renault den lille Twingo Electric, der skal koste fra cirka 150.000 kroner. Det vil umiddelbart gøre den til om ikke Europas, så Danmarks billigste elbil.
Men Renault går et skridt længere ned. Dacia, der er Renaults rumænske billigmærke, er på vej med deres egen lille og billige elbil, baseret på teknikken fra den kommende Twingo.
Ned til 135.000 kroner
Dacias udgave bliver dog en mere kantet og rustik minibil - og prisen skal være omkring 2.000 euro lavere. Holder det hele vejen frem til forhandlerne, når bilen afsløres op til sommer, betyder det startpriser fra blot 135.000 kroner. Det er en nærmest sensationelt lav pris.
Når Dacia kan komme så langt ned, skyldes det blandt andet at bilen er udviklet langt hurtigere end normalt. Blot 18 måneder har det taget - formentlig fordi store dele af teknikken fra Renault Twingo allerede var udviklet.
Ingen lynladning
Dermed får Dacia formentlig samme basis-løsning som den billigste Twingo, der slet ikke kan lynlade, men udelukkende oplades ved hjælp AC-ladning. Det gør bilen uegnet til længere ture, men presser prisen i bund. Om Dacia også vil tilbyde en dyrere udgave, der ligesom Renault Twingo Electric faktisk kan hurtiglade med 50 kW, ved vi endnu ikke.
Det er også uvist, hvor tæt på konceptbilen Dacia Hipster (foto øverst), at den nye Dacia vil være. Hipster er en blot tre meter lang, elektrisk bybil, der ikke desto mindre har plads til fire personer. Under alle omstændigheder er Dacia på forkant med EU’s nye “E-car” initiativ, der skal slække på blandt andet sikkerhedskrav for at gøre den nye klasse billigere at fremstille.
Sandero bliver også elbil
“Vores mål er grundlæggende at øge udbuddet af små elbiler. Vi ser, at mikro- og formentlig i fremtiden mini-klassen flytter sig hurtigt mod elbiler,” forklarer Dacias salgschef Frank Marotte til Automotive News.
Af samme grund har Dacia også planer om at lave en elektrisk udgave af miniklasse-bilen Sandero. I sin nuværende udgave med fossilmotor, er den jævnligt Europas mest solgte bilmodel.






