Volvos bedst sælgende elbiler - EX40 og EC40 - får mere udstyr og bliver samtidig op til 50.000 kroner billigere.
Mere udstyr til lavere priser. Sådan har det været længe på det danske marked for elbiler, hvor priskrigen raser videre med uformindsket styrke.
Nu er det Volvo, der kommer med et godt tilbud til danske bilkøbere. Den mellemstore elbil EX40 - og udgaven med coupétag EC40 - har været Volvos bedst sælgende model i år. Den position vil mærket fastholde med nye Excess-modeller, der øger omfanget af udstyr samtidig med at priserne sættes ned.
Excess bygger videre på de kendte topmodeller Ultra og Black Edition, der derfor får tilføjet et Excess til modelbetegnelsen.
To udstyrspakker uden beregning
Excess lægger hele to udstyrspakker oven i det i forvejen omfattende Ultra-udstyr.
Klima- og Loungepakkerne indeholder blandt andet pixel LED-forlygter, varme i rat og bagsæder samt en varmepumpe, der er med til at øge rækkevidden, når temperaturen falder.
Ultra Excess får også de 20-tommer alufælge med i pakken, der tidligere var forbeholdt Black Edition. Samtidig bliver metallak også standard i Excess - dog med undtagelse af farven Crystal White, der fortsat koster ekstra.
Spar 50.000 kr.
Trods mere udstyr sætter Volvo også priserne ned.
Som Single Motor Extended Range med 185 kW (252 hk), baghjulstræk og 572 km rækkevidde begynder priserne for EX40 Ultra Excess og Black Edition Excess fra 374.900 kr. Det er 20.000 kr. mindre end for de tidligere udgaver med mindre udstyr.
Med to motorer, firehjulstræk, 300 kW (408 hk) og 534 km rækkevidde koster EX40 Twin Motor med Excess-udstyr 418.900 kroner. Det er hele 50.000 kroner mindre end de tidligere Ultra og Black Edition-udgaver.
Coupé uden merpris
Modsat de fleste konkurrenter koster coupé-udgaven med det fladere tag, EC40, ikke ekstra hos Volvo.
En god garanti er også blevet en del af pakken, siden Volvo tidligere i år øgede nybilgarantien fra to år til fem år/200.000 km.






