Tusindvis af Audi’s elbiler har mulig bremsefejl

rækkevidde sommervarmen

Elbilen Audi e-tron kan have bremsefejl. Herhjemme skal 2.500 biler på værksted - men bilen er sikker at køre i, forsikrer dansk importør.

Tusindvis af danske Audi-ejere skal en tur på værksted med deres elbiler. Det gælder ejere af Audi e-tron og den tilsvarende Audi Q8 e-tron. Dem findes der omkring 2.500 af i Danmark. Ejerne vil få besked fra Motorstyrelsen i deres e-Boks om at køre på værksted for at få bremsesystemet kontrolleret.

Konkret handler det om, at der så at sige kan være en skrue løs på bremsekraftforstærkeren.

I værste fald kan en samling løsne sig, hvilket kan medføre fejl på bremserne.

Kan stadig bremse

“Det vil dog stadig være muligt at bremse via den elektroniske parkeringsbremse,” skriver den danske Audi-importør pressechef Britt Stellinger i en mail til nyhedsbureauet Ritzau.

Ifølge importøren kan de danske ejere trygt køre videre i deres e-tron eller Q8 e-tron indtil bilen er blevet kontrolleret hos en Audi Servicepartner.

Kontrollen er del af en større, global tilbagekaldelse. På verdensplan skal 100.000 Audi e-tron have tjekket, om de har bremsefejl.

Kendt for fejl

Bremsefejl er langt fra det eneste, der har plaget Audi e-tron-modellen. 

Den store e-tron var Audi første rigtige elbil og har blandt andet haft en lang række kendte fejl på elmotorer, ladeporte og højvoltsbatteriet.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here