100 dages oliekrise - så meget koster det bilisterne

Hormuzstrædet har nu været lukket i 100 dage - det har kostet danske bilister dyrt. Især diesel, men også strøm er blevet dyrere.

En af verdens vigtigste energiforsyningsårer har nu været lukket i 100 dage: USA’s krig i Iran har medført blokade af Hormuzstrædet, og kastet verden ud i en akut oliekrise. Det skyldes, at en femtedel af verdens samlede råolieproduktion og en fjerdedel af produktionen af flydende naturgas sejles igennem det smalle stræde mellem Oman og Iran.

De brudte forsyningskæder har omgående sat sig i priserne på energi verden over. Siden 28. februar, hvor krigen brød ud, er priserne på stort set alle former for energi steget. Det gælder både benzin, diesel, gas og strøm.

Diesel er steget mest

Danske bilister har for længst fundet ud af, at uroligheder i Mellemøsten kan aflæses direkte på tankstationen. Undervejs i de 100 dage er priserne svinget en hel del både op og ned. Aktuelt er de endda faldet en del tilbage fra toppen, selv om konflikten og blokaden fortsætter.

Ejere af dieselbiler er særligt hårdt ramt. I dag koster en liter diesel 2,80 kroner mere end før krigen. Det er en stigning på godt 20 procent. Prisen på diesel har dog været helt oppe at koste over fem kroner mere pr. liter end i februar. Standerprisen på diesel har således været helt oppe på 18,39 kroner pr. liter. I dag er literprisen faldet til 16,09 kroner.

16 procent dyrere benzin

Også benzin er steget i pris. Dog ikke helt så meget som diesel. Det koster 2,40 kroner mere pr. liter at tanke oktan 95 i dag end før krigen – en stigning på ca. 16 procent. Også benzin har været endnu dyrere i løbet af de seneste 100 dage med et peak på 17,09 kroner pr. liter. I dag er prisen faldet til 16,09 kroner - præcis det samme som diesel.

Elbilister går ikke fri, men..

Elbilisterne er heller ikke sluppet for prisstigninger. Det skyldes, at der flere steder i verden bruges gas til at producere el. Generelt har blokaden af Hormuz-strædet øget elprisen for forbrugerne med 17 procent. El er dog langt billigere end brændstof, og derfor rammes elbilister ikke nær så hårdt som bilister med fossilbiler.

Endelig kan elbilister med egen ladeboks stadig lade ekstremt billigt, hvis man gør det på tidspunkter, hvor der er meget sol- og vindenergi i elnettet.

Alle bilister kan spare

Faktisk har alle typer bilister mulighed for at afbøde de værste konsekvenser af de stigende priser. 

“Som forbruger kan man gøre en hel del for at undgå de værste prisstigninger. Bilister i benzin- og dieselbiler kan udnytte de svingende priser – og huske de gode spareråd som at lette foden lidt fra speederen, holde et konstant tempo uden for mange accelerationer, droppe unødig bagage og sikre, at dæktrykket er korrekt,” siger Jens Bomholt, kommunikationschef i energiselskabet OK.

“Som elkunde er det primært vejret man skal holde øje med. Vind og sol banker ofte elprisen i bund og endda i minus. Selvom elprisen generelt er steget, er der altså rig mulighed for at udnytte en masse grøn og billig strøm fra vindmøller og solceller, for eksempel når elbilen skal lades op,” siger Jens Bomholt.

Oliekrisen kan forværres

Intet tyder på, at krisen i Mellemøsten og blokaden af Hormuz-strædet er tæt på en afslutning. Fredsforhandlingerne trækker ud, og USA og Iran udveksler løbende angreb på hinanden.

Ifølge eksperter rammer oliekrisen først for alvor midt på sommeren, når verdens usædvanligt store nødlagre af olie er brugt op.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here