Bekræfter: Brandfarlige Mercedes-elbiler får skiftet batterier

Mercedes giver op. En softwareopdatering kan alligevel ikke forhindre brandfare i elbil-batterier. Nu får ejerne nye batterier på garantien - også i Danmark.

(Opdateret 18. februar med svar fra Mercedes Danmark) Sagen om brandfare i tusindvis af Mercedes’ populære elbiler EQA og EQB verden over tager en ny drejning.

Mercedes har længe forsøgt at løse problemet med en omdiskuteret softwareopdatering. Det er tredje gang, at Mercedes tilbagekalder bilerne - hidtil uden held.

Nu viser det sig, at opdateringer af softwaren ikke løser problemet - Mercedes kan stadig ikke udelukke, at der kan opstå brand i bilernes store højvoltsbatteri. I USA er der registreret mindst to kendte tilfælde af brand i bilernes højvoltsbatteri. Mercedes vil derfor skifte batteriet på garantien, skriver InsideEV’s.

Alene i USA skal 11.895 Mercedes EQA/EQB nu have skiftet batterier. 

Over 600 biler i Danmark

I Danmark har flere end 600 ejere af EQA og EQB samme problem.

Den danske Mercedes-importør bekræfter, at en række danske Mercedes EQA/EQB derfor også skal have skiftet batterier.

"For visse køretøjer i EQA- og EQB-modelserien vil vi installere et nyt højvoltsbatteri, da den implementerede softwareopdatering i sjældne enkeltstående tilfælde ikke fuldt ud eliminerede brandrisikoen. Vi handler konsekvent i overensstemmelse med de højeste sikkerheds- og kvalitetsstandarder og beklager de gener, dette måtte medføre for vores kunder," skriver importørens kommunikationsspecialist Mette Taarn Pedersen i et skriftligt svar til Hvilkenbil.

Hvor mange biler, der skal have skiftet batteri i Danmark, oplyser importøren ikke.

De brandfarlige batterier er angiveligt fremstillet af kinesiske Farasis Energy i perioden februar 2021 til og med januar 2024. Mercedes benytter flere forskellige batterileverandører, så ikke samtlige EQA/EQB er ramt af fejlen. Fabrikken ved præcist hvilke biler, der har de farlige batterier, og i Danmark har ejerne fået besked.

Stærkt utilfredse kunder

Herhjemme har forsøget på at løse brandfaren ved hjælp af softwareopdateringer skabt enorm utilfredshed. Mange EQA/EQB-ejere har oplevet, at den maksimale lynladeeffekt er blevet halveret fra 100 til 50 kW, hvilket har forlænget ladetiden betydeligt.

Samtidig er rækkevidden reduceret med omkring 20 procent. Efter softwareopdateringen kan batteriet ganske vist igen lades til 100 procent, men det dækker over, at softwaren er sat til at melde 100 procent, når batteriet er ladet 80 procent op. I realiteten har Mercedes-ejerne altså mistet 20 procent af kapaciteten og dermed rækkevidden.

‘Løsningen’ har medført skarp kritik fra ejerne, mens FDM har udtalt, at der er tale om en “væsentlig forringelse” af bilerne, som Mercedes skal kompensere kunderne for.

Dyr omgang for Mercedes

For Mercedes bliver det en særdeles kostbar affære at skifte batteri på EQA og EQB.

Globalt anslås det, at knapt 34.000 biler skal have nye batterier. Selv hvis man sætter udskiftningen til lave 75.000 kroner per bil, løber det samlet op i 2,5 milliarder kroner.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here