Termo-teknik skal give elbiler længere rækkevidde

varmepumpe

Tysk underleverandør har udviklet en ny varmepumpe, der skal give elbiler op til 10 procent længere rækkevidde om vinteren.

Udvikling af bedre elbiler handler om meget andet end effektive batterier og stadig hurtigere lynladning.

En elbil er fuld af teknologi, der kan forbedres og optimeres.

Et af de steder er den varmepumpe, der sidder i mange elbiler. Den tyske underleverandør ZF, der er blandt de helt store og nok mest kendt for deres gearkasser, har opfundet en ny termo-teknik, der skal varmepumper langt mere effektive.

Begrænser energiforbrug

For effektivitet er præcis, hvad pumperne handler om. En varmepumpe sørger for varme til kabinen i en elbil med det mindst mulige energiforbrug. Det er nødvendigt, fordi elbiler i modsætning til mindre effektive fossilbiler ikke råder over en masse overskudsvarme fra en forbrændingsmotor.

Som vi ved fra varmepumpen derhjemme eller måske i sommerhuset er en varmepumpe god til at lave varme ud af en begrænset mængde energi. Men ZF har forbedret teknologien med en mere kompakt konstruktion og brug af propangas som kølemiddel.

Holder bilens levetid

En enkelt påfyldning af blot 150 gram propangas skal være nok til hele bilens levetid. Og effekten er stor: Varmepumpens effekt øges med ti procent, og energiforbruget falder tilsvarende. Det betyder blandt andet, at elbiler kan få øget deres rækkevidde tilsvarende – altså med op til 10 pct. Om vinteren kan besparelsen nå helt op på 30 procent.

Systemet, som ZF har døbt “TherMaS”, forventes godkendt af myndighederne i 2026. Derefter skal det ifølge det tyske bilmagasin AutoBild være klar til at komme på markedet i 2027.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here