800 volt-teknologi med hurtig lynladning og lang rækkevidde sikrer Renault Trafic Van E-Tech titlen som International Van of the Year 2027.
Det er ikke kun personbiler, der i stor stil skifter fra forbrændingsmotorer til eldrift i disse år. Samme udvikling er godt i gang blandt varebilerne - og det er den årlige kåring af International Van of the Year 2027 - Årets Varebil i Europa - et godt eksempel på.
Den elektriske Renault Trafic Van E-Tech er netop kåret som årets vinder af 26 uafhængige europæiske varevognsjournalister fra lige så mange lande.
Det er ikke første gang, at en elektrisk varebil vinder konkurrencen. Faktisk gjorde netop Renault det så sent som for to år siden med den store Master III, der fås med flere forskellige drivliner, inklusive en rent elektrisk. Renault Kangoo Z.E. var tilmed den første, rent elektriske vinder helt tilbage i 2012.
800 volt gør forskellen
I år er det nye, at vinderbilen tilbyder moderne 800 volt-teknologi, som man ellers forbinder med dyrere, elektriske personbiler. Men udviklingen går stærkt, og med 800 volt kan Renault Trafic Van E-Tech lynlade hurtigere end konkurrenterne. Samtidig tilbyder den op til 470 kilometers rækkevidde, hvilket gør den til et alternativ til dieseldrevne varebiler.
“Det vigtigste kriterium ved nomineringen og udvælgelsen af en varebil til International Van of the Year er dens bidrag til høje standarder inden for effektivitet, sikkerhed, miljøhensyn og bæredygtig vejtransport af lette varer. Den nye Trafic Van E-Tech Electric lever i allerhøjeste grad op til disse krav," sagde Jarlath Sweeney – formand for International Van of the Year Juryen (IVOTY) - ved prisoverrækkelsen på IAA i Hannover.
‘Gamechanger’
Renault selv kalder 800 volt-teknologi i en varebil for en ‘gamechanger’. Også i Danmark har det franske bilmærke store forventninger til den elektriske Trafic.
”Det vil være en underdrivelse at sige, at vi glæder os til den nye elektriske Trafic. Den bliver et kæmpe aktiv for os. Allerede nu er vores Master E-Tech Electric, som jo blev International van of the Year for to år siden, totalt dominerende i segmentet for de store varebiler – faktisk 80 procent markedsandel. Og den nye Trafic er ikke alene nu International van of the Year 2027, den er også endnu mere banebrydende end Master E-Tech. Så vi har kæmpe forventninger til den”, siger Søren Hyltoft, Head of Communications og Marketing hos RN Danmark.
Renault er dog ikke ene om at lancere varebiler med moderne 800 volt-teknologi - en hel stribe af konkurrenter er også på vej med tilsvarende effektive, elektriske varebiler.
I Danmark i 2027
Renault Trafic Van E-Tech kommer med to batteristørrelser. 81 kWh med 470 kilometers rækkevidde, og 60 kWh med omkring 350 kilometers rækkevidde.
Elmotoren er den samme i de to versioner og yder 150 kW (204 hk) Begge varianter har også V2L og V2G teknologi, så man kan sende strøm retur til elnettet eller bruge batteriet som en enorm powerbank til for eksempel elværktøj ude på byggepladsen.
Renault lancerer Trafic Van E-Tech i Danmark i begyndelsen af 2027. Importøren forventer at være klar med priser i oktober.






