Mobilitetstjenesten Bolt og Lucid går sammen om førerløse biler i europæiske storbyer. Målet er 25.000 biler – men begge selskaber står over for en svær opgave.
Kampen om at komme først med førerløse taxaer i Europa spidser til. Senest med en aftale mellem den estiske mobilitetstjeneste Bolt og den amerikanske elbilproducent Lucid, der sammen vil udvikle og indsætte 25.000 selvkørende taxaer i større europæiske byer.
De første biler skal efter planen sættes i drift i 2028. På længere sigt vil Bolt råde over 100.000 selvkørende biler i 2035.
Bolt vil eje og drive bilerne, mens Lucid skal udvikle og bygge de selvkørende elbiler.
Bilerne skal kunne køre selv på niveau 4. Det vil sige, at de kan køre helt uden en fører, men kun i bestemte geografiske områder og under fastlagte forhold.
Løbehjul, mad og taxaer
Bolt blev grundlagt i Estland i 2013 under navnet Taxify. I dag er selskabet en af Europas største mobilitetsudbydere med taxakørsel, delebiler, el-løbehjul og madudbringning i sin app.
Platformen har over 200 millioner kunder og er til stede i mere end 50 lande og 850 byer - inklusive Danmark.
Med den nye aftale bevæger Bolt sig ind på et langt vanskeligere område.
Selskabet skal stå for den teknologi, der skal gøre Lucid’s biler selvkørende. Lucid skal ‘bare’ levere bilerne.
Bolt får dog kvalificeret hjælp fra USA. Chipgiganten Nvidias Hyperion-platform samler de computere, kameraer og sensorer i ét system, der skal gøre bilerne selvkørende.
Det bliver stadig en stor mundfuld. At få biler til at køre sikkert gennem tæt og uforudsigelig storbytrafik regnes for en af bilindustriens største teknologiske opgaver. Spørg bare Tesla, der fortsat kun kører med ganske få ‘Robotaxaer’ i små områder af enkelte amerikanske biler.
Lucid skal mangedoble produktion
Opgaven er mindst lige så stor for Lucid. Det amerikanske elbilmærke er kendt for den dyre sedan Air og SUV’en Gravity, men fremstiller fortsat kun biler i beskedent antal.
I 2025 byggede Lucid 17.840 biler. I år forventer selskabet en produktion på 25.000-27.000 biler. Alene Bolts ordre svarer dermed omtrent til hele Lucids forventede årsproduktion.
Samtidig har Lucid en anden aftale med Uber om mindst 35.000 selvkørende biler til USA.
For Lucid er aftalen med Bolt både en mulighed og en risiko. Den store ordre kan give tabsgivende Lucid den volumen, som selskabet længe har manglet.
Vildt kapløb om førerløse taxaer
Aftalen er det seneste indslag i et stadig vildere kapløb om selvkørende taxaer.
Googles søsterselskab Waymo har allerede førerløse taxatjenester i flere amerikanske byer. Selskabet tester også biler i München før en planlagt tysk lancering i slutningen af 2027.
Tesla er begyndt med robotaxi-kørsel i USA og satser på at benytte både eksisterende Tesla-modeller og den nye Cybercab.
Uber har valgt en anden strategi og indgår alliancer med flere forskellige producenter af biler og selvkørende teknologi.
I Danmark vil GreenMobility allerede næste år tilbyde selvkørende delebiler sammen med kinesiske WeRide.
For mobilitetsudbyderne er gevinsten oplagt: Lykkes teknologien, kan de tilbyde taxakørsel uden at betale en chauffør. Men indtil videre har det vist sig både dyrt og tidskrævende at få førerløse biler til at fungere sikkert uden for nøje afgrænsede forsøgsområder.






