“Softwareopdatering”: Tesla taber retssag i Norge

Foto: Tesla, Inc.

115 norske Tesla Model S-ejere har i Høyesterett vundet en sag mod Tesla efter en såkaldt opdatering, der reducerede ladehastigheden.

Siden 2020 har 115 nordmænd kæmpet mod Tesla. Tesla har foretaget alle mulige krumspring, men nu er den endelige afgørelse faldet. 

115 Model S-ejere skal have 50.000 norske kroner (ca. 34.000 danske kroner) i erstatning for en såkaldt opdatering i 2019, der nedsatte ladeeffekten og dermed forlængede ladehastigheden.

Dermed skal Tesla i alt betale 5,75 millioner norske kroner (ca. 3,9 mio. kr.) til de nedgraderede Model S-ejere.

Ladetid forlænget med 20 procent

Problemet med softwareopdateringen af Model S i 2019 var, at ladetiden blev forlænget med mere end 20 procent. Ifølge det norske medie motor.no var resultatet, at det om vinteren endda tager dobbelt så lang tid at lade batteriet op end før opdateringen.

Dokumentationen for den forlængede ladetid blev foretaget i Teslas egne Superchargere.

Tesla begrundede softwareopdateringen med, at reduktionen skete for at sikre en øget levetid for batteripakken. Samtidig skulle opdateringen øge sikkerheden, da Tesla mente, at der ellers ville kunne opstå brand i batteripakkerne.

De norske Tesla-ejere fik økonomisk og juridisk bistand af Forbrukerrådet. Herfra var konklusionen, at det selvfølgelig er klart, at “en virksomhed, som sælger et produkt, ikke efterfølgende skal gøre produktet dårligere, når de opdaterer det. Det er en grundlæggende forbrugerrettighed”, som en talsmand udtalte til motor.no.

Hvis det alligevel sker, skal “forbrugerne have økonomisk kompensation. En erhvervsdrivende kan ikke bare ændre egenskaberne ved produkter, som de allerede har solgt og leveret”.

Benspænd og tovtrækkeri

Den norske sag mellem Model S-ejerne og Tesla har været igennem alle retsinstanser.

Den indledtes i Oslo forliksråd, der er den laveste, civile retsinstans. Forliksrådet afgjorde, at de 31 Tesla-ejere hver skulle have et nedslag i købsprisen for deres Model S på 130.000 norske kroner (83.000 kr.).

Den afgørelse ankede Tesla til tingretten (byretten), som frifandt Tesla. Derefter besluttede fire af ejerne at anke til lagmannsretten, hvor de vandt. Som i Danmark findes der i det norske retssystem endnu en instans, Høyesterett, og da Høyesterett vurderede, at sagen havde tilstrækkelig principiel betydning, tog den sagen op.

Fire Model S-ejere meldte sig som repræsentanter, og i sommeren 2025 afgjorde Høyesterett, at Tesla skulle betale 50.000 norske kroner i erstatning til de fire. Sagsøgerne mente, at det var aftalt, at hvis dommen faldt ud til Model S-ejernes fordel, skulle den også omfatte yderligere 111 Model S-ejere.

Det mente Tesla i Norge imidlertid ikke og ankede den del af afgørelsen. Tesla Norge mente i øvrigt, at erstatningen var “helt uforholdsmæssig” og kaldte bevisførelsen “mangelfuld”. De resterende ejeres sag måtte så igennem hele møllen fra tingretten over lagmannsretten til Høyesterett. Som altså nu har afvist Teslas anke.

Chokeret over Tesla

“Tesla i Norge har forsøgt at undergrave os og dysse sagen ned. Jeg er chokeret over den måde, som Tesla har håndteret sagen på,” siger Esben Zimmer, der er pensioneret ingeniør og i gennem flere år har ledet styringsgruppen af Tesla-ejere til motor.no.

Motor.no har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Tesla i Norge. Sagen har ifølge motor.no i alt kostet Tesla 20 mio. kr. (13,6 mio. danske kroner) til erstatninger og i sagsomkostninger. 

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here