156 klager om fejl på forhjulsophænget har fået den amerikanske færdselsstyrelse NHTSA til at indlede en officiel undersøgelse af Tesla Model 3 og Model Y.
NHTSA, det amerikanske svar på Færdselsstyrelsen, har indledt en omfattende undersøgelse af knap 1,2 millioner Tesla Model 3 og Model Y efter meldinger om fejl på bilernes forhjulsophæng. Myndighederne har modtaget 156 klager fra bilejere, som beskriver, at en del af forhjulsophænget kan løsne sig under kørsel. Det skriver Reuters.
Ifølge NHTSA drejer sagen sig om den nedre bærearm i forhjulsophænget. Hvis den løsner sig, kan bilen miste retningsstabilitet og i værste fald blive vanskelig eller umulig at styre. De fleste Tesla-ejere oplyser, at fejlen opstår uden forudgående advarsel, mens enkelte umiddelbart inden har hørt mislyde fra forhjulsophænget.
Både Model 3 og Model Y
Undersøgelsen omfatter cirka 1.198.300 Tesla’er fordelt på Model 3 produceret i modelårene 2018-2020 og Model Y produceret i modelårene 2021-2023.
Der er endnu ikke tale om en officiel tilbagekaldelse. NHTSA har indledt en indledende undersøgelse, der er første trin i den amerikanske myndigheds undersøgelsesproces.
Kan ende i stor tilbagekaldelse
I den indledende undersøgelse vil NHTSA blandt andet forsøge at fastslå, hvor udbredt problemet er, om der er tale om en konstruktions- eller produktionsfejl, og hvor stor sikkerhedsrisikoen er for bilisterne. Myndighederne vil også indsamle tekniske oplysninger fra Tesla og analysere de indberettede hændelser.
Hvis NHTSA efter den indledende undersøgelse vurderer, at der er tale om en sikkerhedsfejl, kan sagen løftes til en egentlig teknisk analyse. Den proces kan i sidste ende føre til, at Tesla bliver pålagt at tilbagekalde de berørte biler og udbedre fejlen uden beregning for ejerne.
Ifølge NHTSA er der på nuværende tidspunkt ikke registreret ulykker, personskader eller dødsfald som følge af de indberettede fejl.
Tesla har haft lignende sager
Tesla har tidligere gennemført mindre tilbagekaldelser af biler med problemer i hjulophængene, blandt andet i 2021 og 2023. Herhjemme er det en kendt sag, at Tesla ofte har fejl på dele i undervognen.
NHTSA understreger dog, at den aktuelle undersøgelse vedrører andre hændelser og ikke nødvendigvis skyldes de samme produktionsfejl som i de tidligere sager.




