Xpeng lancerer ny billig-serie i Danmark

Xpeng er på vej med en ny serie af billige elbiler, der også kommer til Danmark. I Kina hedder de Mona, men i Europa hedder første model Xpeng L03.

Xpeng bekræfter for første gang, at de lancerer en ny serie af elbiler til Danmark og resten af Europa. 

I Kina hedder bilerne Mona og sælges som billige alternativer til det ‘finere’ Xpeng-mærke. Men på vores breddegrader holder Xpeng fast i eget navn og dropper Mona-navnet. Og selv om Mona har en fin klang på dansk - og endda minder om et kæmpehit fra 1975 - er det nok meget klogt af Xpeng ikke at lancere endnu et kinesisk bilmærke. Dem er der efterhånden så mange af, at selv bilinteresserede har mistet overblikket og derfor ofte møder nye Kina-mærker med et skuldertræk.

Lidt kortere end Xpeng G6

En del af forklaringen er også, at kinesiske biler har det med at ligne hinanden. Den vej fortsætter Xpengs nye L-serie også ned ad. Med en længde på 465 centimeter og coupé-looket med stærkt skrånende bagrude lægger L03 sig i hvert fald uhyre tæt op ad Xpengs egen G6.

Fronten er dog anderledes med sine T-formede forlygter. Der til gengæld ligner noget, som Xpeng har lånt hos sin kinesiske konkurrent Polestar.

Indtil videre afslører Xpeng meget lidt om L03. Vi må vente til den officielle præsentation i München den 16. juli. 

Ligner andre Kina-biler

Xpeng fortæller dog, at L03 er designet af mærkets globale designteam under ledelse af spanske JuanMa Lopez. 

Designarbejdet samler angiveligt input fra naturen og “kreative profiler” fra 23 lande. Dermed giver Xpeng - måske lidt ufrivilligt - en forklaring på, hvorfor L03 ligner et gennemsnit af de fleste andre Kina-biler. Det kunne være forfriskende, hvis kinesiske bilmærker gik en anden vej som for eksempel koreanske Kia, hvor en enkelt designer har fået lov at gennemføre sine visioner i stedet for at udvande dem i designteams og fokusgrupper.

Sparet på teknologien

L-serien - eller ‘Mona-bilerne’ - er Xpeng's svar på billige kinesiske bilmærker som Leapmotor og MG, der satser benhårdt på at tilbyde mest mulig værdi for pengene.

L03 bliver næsten lige så stor som Xpeng G6 men noget billigere.

Grundlæggende vil de minde om især Xpeng G6, men der vil være sparet på teknologien. L03 forventes for eksempel at få billige, men robuste LFP batterier på helt ned til 56 kWh. Rækkevidden er endnu ukendt. Angiveligt benytter L03 også 400 volt-teknologi i stedet for den dyrere 800 volt i Xpeng G6, der giver ekstremt hurtig lynladning.

Til gengæld bevarer L03 baghjulstrækket, hvor en enkelt elmotor leverer op til 180 kW (245 hk).

Tesla-agtig betjening

Indvendig skal vi forvente Tesla-agtig betjening, hvor alt foregår via en enkel, centralt placeret infotainmentskærm, stort set uden fysiske knapper. Også det digitale speedometer bag rattet, som vi kender fra Xpeng G6, er sparet væk.

Besparelserne skal presse prisen ned i et niveau et stykke under Xpeng G6. Vi gætter på, at L03 ender lige under 250.000 kroner. Ellers kan den få det svært.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here