Amerikansk-ejede Ford er under pres. Et delvist europæisk salg til Geely hjælper Ford og giver den kinesiske producent adgang til Europa.
I 2025 blev amerikanske Ford overhalet af kinesiske BYD som verdens femtestørste bilproducent. I Europa skrumper Fords salg, og “den blå oval” har i 2026 solgt færre biler i Europa end kinesiske Geely. Og det er næppe slut endnu – Ford kan mærke andre kinesiske producenters hede ånde i nakken.
Så gode råd er dyre, og derfor har Ford besluttet at sælge ud af kapaciteten på Ford-fabrikken i Valencia i Spanien. I Valencia er der nemlig rigeligt med plads til at producere flere biler, da kun Ford Kuga bygges der. Ifølge britiske medier bliver kun en fjerdedel af produktionskapaciteten udnyttet.
Geely, der i 2010 i øvrigt købte Volvo af Ford, ejer ud over Volvo blandt andet også Polestar og Zeekr. Siden EU indførte straftold på biler produceret i Kina, har Geely været på udkig efter en måde at undgå straftolden på, og en helt oplagt løsning er at købe produktionskapacitet i Europa.
Der kommer Ford så ind i billedet, og vupti – en praktisk alliance opstår: Ford får økonomisk førstehjælp af Kina, og Geely får amerikansk hjælp til at komme ind i Europa.
Nye modeller til Europa
Med den netop indgåede aftale overtager Geely en tredjedel af Fords fabrik i Valencia. Ud over den økonomiske saltvandsindsprøjtning er aftalen, at Geely skal hjælpe Fords europæiske afdeling med at udvikle nye modeller.
Ifølge det britiske nyhedsbureau Reuters vil der på fabrikken i Valencia allerede i andet halvår 2027 blive indledt produktion af en ny Ford-crossover plus et nyt medlem af Bronco-familien. Produktionen af Ford Kuga fortsætter. Senest i 2029 ventes Ford at have introduceret fem nye personbiler i Europa.
Geely kommer i første omgang til at producere to af mærkets egne elektriske SUV’er, senest fra 2028. Umiddelbart kunne det være nærliggende for Geely også at benytte kapaciteten i Valencia til at flytte noget af Polestar- og Zeekr-produktionen fra Kina til Europa.






