Faldende salg og massive protester får mange til at spørge, om Tesla kan fortsætte med Elon Musk som chef? Tre analytikere giver deres bud.
Tesla er kørt ind i alvorlige vanskeligheder. Antallet af leverede biler faldt 13 pct. i første kvartal, siden årsskiftet er aktien faldet mere end en tredjedel og mærkets nyeste model, den kontroversielle Cybertruck, bliver nu udråbt til at være en ’historisk fiasko’.
Problemerne for Tesla handler også om aldrende modeller, men har taget yderligere fart, efter at Tesla-ejer og -chef Elon Musk er blevet en højt profileret rådgiver for den amerikanske præsident Donald Trump. Musk står bl.a. i spidsen for meget omdiskuterede nedskæringer i det offentlige, bruger hård retorik om sine modstandere og er endda blevet anklaget for at heile under præsident Trumps indsættelsesceremoni.
Musk er Teslas største problem
Det har ført til demonstrationer mod Elon Musk, som overvejende er gået ud over Tesla. Flere steder har det udartet til hærværk og brandattentater. Krisen er et faktum, og de første rygter om, at Elon Musk vil træde tilbage som chef for Tesla er begyndt at dukke op.
Analysen er, at Elon Musk er blevet Teslas største problem.
Det gælder også i en artikel i mediet InsideEVs. Her spørger forfatteren John Voelcker, der også skriver om elbiler for medier som Wired, Car and driver og Forbes, tre analytikere om ”Tesla kan overleve Elon Musk?”
Det er et oplagt spørgsmål. De tre analytikere er overvejende enige om, at det kan Tesla faktisk godt. Herunder uddyber de deres svar.
Skandaler kan overvindes
Stephanie Brinley fra kreditvurderings- og analysegiganten S&P Global:
“Jeg tror, at det er sandsynligt. Måske ikke lige frem garanteret, men det mest sandsynlige er, at Tesla vil overleve og fortsat trives.”
Stephanie Brinley henviser til andre skandaler som VWs ‘dieselgate’, Fords brændende Pinto’er og omfattende tilbagekaldelser for General Motors som eksempler på store kriser, som andre bilproducenter har overlevet.
Bliver et mindre mærke
Sam Abuelsamid fra Telemetry Agency, der rådgiver bilindustrien:
“Tesla har brug for at blive en anden virksomhed, end den vi er vant til i dag. I fremtiden vil det være et mindre bilmærke.”
Sam Abuelsamid tror, at Tesla vil overleve, men vurderer at tiden med fortsat og stor vækst er forbi. Chancen for at nå målet om at blive verdens første bilproducent, der fremstiller 20 millioner biler om året, er ”nær nul”, og salget på det vigtige kinesiske marked vil fortsætte med at falde. Som en del andre analytikere kalder Abuelsamid Musks løfte om snart at sende millioner af selvkørende ’robotaxier’ på gaden for ”en fantasi.”
Konkurrenterne overhaler
Robby DeGraff, chef for produkt- og kunde-indsigt hos researchfirmaet AutoPacific:
”Tesla har utvivlsomt været en game-changer og markedsleder inden for elbiler. Men realiteterne er, at der nu er så mange bedre og mere attraktive alternativer derude for bilkøberne. Tesla risikerer mere end nogensinde at blive overhalet af konkurrenterne på alle markeder.”
”Uoprettelig skade”
John Voelcker spørger også en Silicon Valley-investor med tæt kendskab til Tesla-supportere om en vurdering. Af samme grund ønsker vedkommende at svare anonymt. Hvilket tilsyneladende giver mulighed for at komme med en mindre positiv vurdering af Teslas fremtid:
”Enhver anden topchef forstår fordelene ved sin virksomhed og træffer valg, der kan beskytte dem. Musk ser ikke ud til at have vurderet, hvilke konsekvenser hans handlinger ville få på Tesla. Det er tydeligt, at hans politik og handlinger ikke harmonerer med hans kunders. Enten var han ikke interesseret i at beskytte sin Tesla-forretning eller også forstod han ikke, at der ville komme denne form for bagslag. Eller begge dele. Jeg tror, at han har lavet uoprettelig skade på Tesla-mærket og tror ikke, at det kan reddes. Tesla er dødt for de mennesker, der med størst sandsynlighed ville købe en Tesla.”