Autobahn: Markant effekt af forbud mod fri hastighed

Autobahn
Foto: ©ADAC/Markus Hannich

Forskning i ulykker på den tyske Autobahn dokumenterer, at et forbud mod fri hastighed vil have en dramatisk effekt.

Hvad sker der, hvis man fjerner den frie hastighed på den tyske Autobahn og i stedet indfører en generel fartgrænse på 120 km/t? Ganske meget, hvis man skal tro den tyske forsker, økonomen Maike Metz-Peeters fra Ruhr-Universität Bochum.

Hun konkluderer blandt andet, at antallet af trafikdræbte vil falde med en tredjedel.

De konkrete tal fra hendes studie viser, at hvis man sætter den højst tilladte hastighed til 120 km/t, vil det hvert år betyde:

Cirka 58 færre trafikdræbte (et årligt fald fra 280 dræbte til 222). 

Cirka 904 færre hårdt kvæstede (et årligt fald fra 4.019 hårdt kvæstede til 3.115).

Cirka 1.375 færre lettere kvæstede (et årligt fald fra 16.283 lettere kvæstede til 14.908).

Derudover en årlig økonomisk besparelse på cirka 216 millioner euro (over 1,6 milliarder kroner).

Fartgrænser er, konkluderer Maike Metz-Peeters, særligt effektive ved motorvejenes til- og frakørsler. Og mindre effektive på let-trafikerede motorvejsstrækninger.

Freie Fahrt für freie Bürger

I Tyskland, der er det eneste europæiske land med fri hastighed på visse motorvejsstrækninger, har debatten om at nedsætte hastigheden kørt i årevis. Mange går så vidt som til at anse en nedsættelse af hastigheden som et indgreb i den personlige frihed.

Fortalere for en hastighedsnedsættelse argumenterer med først og fremmest trafiksikkerhed. Støj og larm er også et argument, og i de seneste år er argumenter som en reducering af bilernes udledning af skadelige stoffer og dermed en øget beskyttelse af miljøet blevet tungtvejende argumenter i kampen mod freie Fahrt für freie Bürger

Maike Metz-Peeters’ forskning baserer sig på data fra årene 2017 til 2019. Hendes analyser er, ret bemærkelsesværdigt i et land hvor diskussionen om fri hastighed ofte fylder, de første landsdækkende i over 50 år. Siden 1970’erne har ingen i Tyskland underbygget argumenter for og imod fri hastighed med grundige data. Kun udvalgte lokale vejstrækninger har man gransket nærmere.

Næppe politisk vilje

Om den nye forskning og dokumentationen får nogen umiddelbar betydning for hastighedsgrænserne på den tyske Autobahn, er tvivlsomt. Ved rundspørger blandt borgerne i Europas største bilproducerende land mener mellem 55 og 70 procent ganske vist, at det vil være en god idé at afskaffe den fri hastighed.

Men blandt andre den tyske bilistorganisation, ADAC, har i årevis været og er stadig tøvende i sin stillingtagen. Holdningen er, som udtrykt i en pressemeddelelse fra juni i år, at man skal “foretage videnskabelige undersøgelser af klima- og sikkerhedseffekterne ved at nedsætte hastigheden”, før ADAC vil tage endelig stilling.

Tysklands trafikminister, den konservative Patrick Schnieder fra CDU (kristendemokraterne), tiltrådte i maj i år og sagde i sommer i et interview med ugeavisen Die Zeit, at han ikke har planer om at bringe spørgsmålet om at fjerne retten til fri hastighed til afstemning i Forbundsdagen.

“Gennemsnitshastigheden på den tyske Autobahn er mindre end 115 km/t … Man kan kun på enkelte strækninger køre virkelig hurtigt, og derfor anser jeg en generel hastighedsgrænse for at være overflødig,” sagde Schnieder.

Maike Metz-Peeters studie er offentliggjort i fagtidsskriftet “Transportation Research Part A: Policy and Practice”.

[email protected]

Skriv en besked

Please enter your comment!
Please enter your name here