De nordiske lande er langt fremme med elbiler. Norge og Danmark fører an, og i Sverige og Finland udgør elbiler næsten halvdelen af bilsalget.
Bilsalget i de nordiske lande kører i to gear: I Danmark er der fuld fart på bilsalget. I årets første seks måneder blev der indregistreret 101.032 nye biler i Danmark - en stigning på 12,9 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Det viser friske tal fra bilstatistik.dk.
I Norge, Sverige og Finland er der mindre fart på. I Norge faldt bilsalget faktisk 2,8 procent, mens salget stagnerede i Sverige og Finland.
Væksten ligger i elbiler
På ét område er udviklingen dog den samme i de nordiske lande: Væksten ligger i elbiler.
I alle fire nordiske lande stiger salget og dermed andelen af elbiler markant.
Også her sker udviklingen i to forskellige gear. Norge er fortsat længst fremme med omstillingen til elbiler, der stod for hele 96,5 procent af bilsalget i juni.
Danmark fortsætter også på et højt niveau. I sidste måned udgjorde elbiler 79,1 procent af det samlede bilsalg.
Nærmer sig halvdelen af markedet
Derefter er der et stykke ned til Sverige og Finland. Begge lande nærmer sig dog hastigt et marked, hvor elbiler udgør halvdelen af bilsalget. I juni nåede elbiler således en andel på 44,9 procent i Sverige og 48,1 procent i Finland.
Tesla Model Y (foto) blev den mest solgte elbil i alle de fire nordiske lande i juni.
Flest elbiler i Norge
Elbiler vinder også klart frem i de nordiske landes samlede bestand af biler.
Ikke overraskende fører Norge også her an med en andel på 34 procent foran Danmark med en andel på 22 procent. Sverige er nummer tre med mere beskedne ni procent, mens Finland er oppe på syv procent.
Væksten for elbiler i landenes samlede bilbestand er til gengæld meget tydelig. I Danmark, Norge, Sverige og Finland øger elbiler deres andel af bilbestanden med henholdsvis 48, 16, 21 og 37 procent. Det er med andre ord blot et spørgsmål om tid, hvornår elbiler bliver den dominerende biltype i de nordiske lande.






