Ford øger salget af elbiler, men tabte 36 milliarder kroner på elbiler i 2024. Hver gang Ford sælger en elbil, taber firmaet 265.000 kr.
Omstillingen til elbiler er svær. Også for Ford, der på et tidspunkt lovede kun at fremstille elbiler fra 2030. Den målsætning er nu udskudt. Der er langt flere penge at tjene på at sælge enorme benzindrevne F-150 pick-up trucks til amerikanerne.
Ikke desto mindre har Ford faktisk en vis succes med elbiler. Sidste år satte salget af mærkets elbiler i USA rekord med 97.000 biler. Kun Tesla og GM (Chevrolet, Buick og Cadillac) sælger flere elbiler i Guds og bilernes eget land.
Taber fem mia. dollars
Men fremgangen kommer med en høj pris. I forbindelse med fremlæggelsen af Fords resultat for fjerde kvartal onsdag, kom det frem at Ford tabte 5,1 milliarder dollars på elbiler sidste år. Det er mere end 36 mia. danske kr.
Med andre ord koster det 265.000 kr., hver gang Ford sælger en af mærkets to elbiler, pick-up’en F-150 Lightning og Mustang Mach-e, der også sælges i Europa.
Der er ikke udsigt til, at det bliver bedre i år. I 2025 forventer Ford nok engang at tabe mindst fem milliarder dollars på sin elbil-division, Model e.
Øger salg af elbiler
Alt er dog ikke lutter jammer. I fjerde kvartal omsætte Ford for 48 milliarder dollars – det er mere end to milliarder dollars mere end forventet. Og mens Fords samlede salg i USA faldt med seks pct., øgede Ford salget af elbiler med 21 pct. Hvis man tror, at elbiler er fremtiden, er det gode tegn for Ford.
Men der også mørke skyer i horisonten – og de kommer fra Det Hvide Hus. Her har den nyvalgte præsident Trump reelt erklæret krig mod elbiler. Støtten til både elbiler og ladestandere i USA skal fjernes. Samtidig truer Trump med 25 pct. told på varer fra Mexico, hvor Ford bygger elbilen Mach-e.
På et møde med investorerne i forbindelse med kvartalsregnskabet sagde Ford-chef Jim Farley, at det vil få massive konsekvenser og resultere i milliard-tab, hvis USA gør alvor af truslen om import-told på varer fra Mexico og Canada. P.t. er tolden udsat i en måned for begge lande.
Fords aktiekurs faldt fem pct. efter kvartalsregnskabet.