Nystartede Xiaomi har succes med elbilen SU7 og vil nu udvikle biler i München. De første fem tidligere BMW-medarbejdere er ansat.
Kinesiske Xiaomi er nok mest kendt for airfryers, elektriske løbehjul og som verdens tredje største producent af mobiltelefoner. Men sidste år fik Xiaomi et kæmpe hit med mærkets første elbil, sedanen SU7, på det kinesiske hjemmemarked.
Modtagelsen hjemme i Kina var ekstremt positiv og siden december har SU7 solgt bedre end Tesla Model 3, som er den primære konkurrent i Kina.
Begejstringen skyldes, at SU7 angiveligt kører fremragende og har særdeles velfungerende software til lave priser.
Som virksomhed er Xiaomi blot 15 år gammel, så det har vakt genlyd, at det er lykkedes at lave en vellykket elbil i første forsøg. Efterfølgende har der dog cirkuleret en del historier om SU7-ejere, der har oplevet tekniske fejl og udfald, som fabrikken har haft svært ved at udbedre.
Verdens hurtigste sedan
Men Xiaomi har fart på og har ikke overraskende annonceret en SUV-udgave. Kineserne har også spillet videre på de positive omtaler af køreegenskaberne med en hidsig Ultra-udgave, der med hele tre elmotorer med tilsammen 1.122 kW (1.526 hk) er verdens hurtigste seriefremstillede sedan. Ifølge Xiaomi har SU7 Ultra slået rekorden for hurtigste omgang for fire-dørs sedaner på den berømte Nürburgring med tiden 6.46,874.
For nylig meddelte Xiaomi, at man også vil ind på det europæiske marked med SU7. Det skal ske i 2027. Og kineserne mener det tilsyneladende alvorligt. Ifølge nyhedsbureauet Reuters vil Xiaomi etablere et udviklingscenter i ingen ringere end BMW’s hjemby München.
Hyrer BMW-medarbejdere
Xiaomi har også allerede været på rov hos byens berømte bilmærke. Ifølge Reuters er fem nuværende eller tidligere højtplacerede BMW-medarbejdere blevet hyret af Xiaomi. Og kineserne leder efter endnu flere ingeniører og bildesignere, der skal være med til at tilpasse Xiaomi til kræsne, europæiske bilkøberes smag.
Hypen om Xiaomi er ikke blevet mindre af, at Fords topchef Jim Farley sidste år fortalte, at han efter at have kørt en SU7 i et halvt år blev så vild med den, at han ikke ville af med den igen.