Se her, hvornår de nye elbiler kommer til Danmark i 2026. Hvilkenbil opdaterer oversigten løbende – listen er senest 19. april.
Selv om vi er et godt stykke inde i 2026, har vi stadig nogle af årets største bilnyheder til gode. Uanset hvilke bilmærker man foretrækker, er det nemlig umuligt komme uden om betydningen af nyheder fra Volkswagen, Europas største bilproducent. Og her kan vi se frem til adskillige nyheder fra VW-koncernen, der også tæller mærker som Audi, Cupra og Skoda.
Den store model-offensiv begynder til sommer. Først med den stærkt opdaterede udgave af elbilen VW ID.3, som tyskerne meget passende har givet tilnavnet Neo. Samtidig får søsterbilen Cupra Born samme, tekniske opgradering. Begge biler er blandt de mest solgte herhjemme.
Endnu mere spændende bliver lanceringen af VW-koncernens familie af små, kompakte og billige elbiler. Der er tale om firlinger, hvor vi først ser hatchbacken Cupra Raval. Til september følger søsterbilen ID.Polo. Begge forventes at starte under 200.000 kroner, hvor rigtigt mange danskere kan være med. Alene af den grund kan Raval og Polo sætte yderligere skub i omstillingen til elbiler. Ikke bare i Danmark, men i høj grad i Sydeuropa, hvor markedet nærmest skriger på mindre og billigere elbiler.
Senere på efteråret følger de høkere SUV-udgaver med samme teknik, VW ID.Cross og Skoda Epiq.
Endnu flere Kina-mærker
De nye Kina-mærker fortsætter ind på det danske marked. I dette forår siger vi goddag til nye mærker som Exlantix, der er Chery-koncernens performance-mærke, og Changan Deepal, der også er kendt for at udvikle og fremstille Mazdas elbiler. Andre nye Kina-mærker som Jaecoo, Skyworth og Leapmotor ventes også for alvor at røre på sig i år. Eller i hvert fald forsøge at bide sig fast i det danske marked. Som Hvilkenbil afslørede fornylig, sælger omkring halvdelen af alle de nye kinesiske bilmærker i Danmark kun forsvindende få biler.
For danske bilkøbere betyder det alt andet lige større udvalg. Og lavere priser: Priskrigen ser ud til at fortsætte med uformindsket kraft - senest har Ford og MG været ude med markante prisfald.
Så spænd selen og læs med her, hvor vi guider dig gennem de vigtigste elbil-nyheder i år.
Der er mange, og den ene er mere spændende end den anden. Klikker du på linket, folder vi en større artikel ud om hver enkelt nyhed.
God fornøjelse!
BMW
Efter SUV’en BMW iX3 bliver i3 elbil nummer to på BMW’s Neue Klasse platform med 800 volt teknologi og avanceret software. Trods navnet bliver der ikke tale om en afløser for den lille bybil, men den elektriske udgave af BMW’s ikoniske 3-serie. Der står med andre ord alt på spil for BMW, der virkelig lægger hånden på kogepladen her. Skal vi tro de første indtryk af den lidt større iX3, bliver der tale om et brag af en elbil.
BMW ventes at afsløre bilen i løbet af foråret, men vi skal på den anden side af sommer, før i3 står i Danmark.
Changan
Changan bliver det 24. nye kinesiske bilmærke, der lanceres i Danmark siden 2022. Det sker til marts med de to elektriske SUV’ere Deepal S05 og S07, der skal konkurrere med elbiler som Skoda Elroq og Skoda Enyaq.

Her er konkurrencen nådesløs, og som vi ved fra utallige andre Kina-mærker, skal prisen være rigtig (læs: lav), hvis Changan ikke skal blive endnu et kinesisk mærke med mikroskopisk markedsandel.
Cupra
Efter et forrygende 2025, hvor Cupra intet mindre end fordoblede sin markedsandel i Danmark, sætter VW’s spanske datterselskab trumf på til sommer. Her får Raval æren af at blive den første af VW koncernens ‘firlinger’ af kompakte elbiler, der også tæller søsterbilen VW ID Polo samt crossoverne VW ID Cross og Skoda Epiq.

Til priser fra under 190.000 kroner er Raval og Co. blandt årets mest spændende nyheder.
Til sommer ser vi også den kraftigt opdaterede Cupra Born, der både får længere rækkevidde, flere fysiske knapper og lavere priser.
DS
Det har trukket ud, men flagskibet hos Citroëns luksusmærke DS, No. 8, er endelig nået frem til de danske forhandlere. Priserne starter ved 415.000 kroner for den franske fristelse, der vil udfordre biler som VW ID.7 og Xpeng P7+ med flair for design og en rækkevidde på op til 750 kilometer.

Teknikken stammer fra Peugeot E-3008/E-5008 og er dermed mere konventionel end klasseledende. Senere i år ser vi SUV-udgaven No. 7, der formentlig kan finde et endnu større publikum herhjemme.
Exlantix
Exlantis er Chery-koncernens performance-mærke og dermed endnu et nyt kinesisk bilmærke i Danmark. I første omgang ser vi den store luksus-SUV Exlantix ET og sedanen ES. Især sidstnævnte overbeviser med usædvanligt gode køreegenskaber, men bilmoden dikterer SUV, så interessen vil formentlig samle sig om den enorme, fem meter lange ET. Til priser fra 400.000 kroner skal den især konkurrere med Xpeng G9 og som et billigere alternativ til Audi Q6 e-tron.

Exlantix får ni forhandlere, spredt ud over hele Danmark. Bag importen står Wismo Group, der også importerer Kina-mærker som Hongqi, Voyah, Skyworth og Leapmotor med varierende succes.
Hyundai
Hyundai melder sig ind i kampen om elbilister, der drømmer om egen minibus med Staria. Der kan vælges mellem luksusudgaven med syv sæder og en praktiker med plads til ni. Modsat konkurrenter som VW ID Buzz og kusine-bilen Kia PV5 Passenger har Hyundai ofret 800 volt-teknologi på Staria, der giver lynhurtig lynladning. Bussen kører til sommer.
Jaecoo
Jaecoo - udtales djæ-kuu - er endnu et nyt Kina-mærke, der skal have en skarp pris og flere forhandlere, hvis den vil gøre indtryk på danske bilkøbere. Også skarpere end de 240.000 kroner som den teknisk identiske søsterbil Omoda 5 EV koster, hvilket ikke ligefrem har sat ild til salget.
Jaecoo J5 nyder godt af en mere markant Jeep-stil, men har samme rækkevidde omkring 400 kilometer. Kina-Jeep’en når frem til forhandlere i disse dage. Senere ser vi formentlig den mindre J3.
Kia
Kia rykker hårdt i år. Til maj ser vi først den kompakte EV2, der med en længde på godt fire meter skal konkurrere med elbiler som Citroën ë-C3 og Renault 4. Til forventede priser på godt 200.000 kroner bliver den interessant for mange danskere.

I løbet af året vil Kia løbende tilbyde hidsige GT-udgaver af alle mærkets elbiler - foreløbig undtaget EV2. Som GT får bilerne to motorer, flere muskler og undervogne, der kan tæmme kræfterne.
Leapmotor
Leapmotor er endnu et nyt kinesisk bilmærke med et europæisk twist: Stellantis-koncernen ejer nemlig 20 procent af Leapmotor, der satser på at være blandt de billigste.
I Danmark har importøren Wismo Group allerede lanceret Skoda Elroq-konkurrenten B10 til blot 200.000 kroner. Senere i år følger først den Golf-store hatchback B05 og derefter den kompakte crossover B03X. Begge ser ud til at blive blandt de billigste biler i deres respektive klasser, og dét alene øger interessen.
Modsat mange andre Kina-mærker satser importøren helhjertet på Leapmotor med hele 44 danske forhandlere. Det kan også gøre en forskel for det unge, kinesiske bilmærke.
Lexus
Lexus, Toyotas luksusmærke, har ellerede lanceret en forbedret udgave af RZ i år.

Til sommer følger den helt nye Lexus ES, en meget stor sedan på hele 514 centimeter, der blandt byder på overdådig plads på bagsædet. ES kommer i to forskellige udgaver: Med forhjulstræk og 165 kW (224 hk) og med to motorer, firehjulstræk og 252 kW (343 hk). Kodeordet er komfort, hvilket blandt andet handler om omhyggelig støjisolering.
Mazda
Efter lanceringen af den velskabte Mazda 6e, følger SUV-udgaven CX-6e efter til sommer. Igen er det Mazdas kinesiske joint venture partner Changan, der står for teknologi og produktion. Teknisk er den skarpt designede CX-6e Mazdas udgave af Changans egen Deepal 07, men heldigvis er der skruet op for lynladningen. Rækkevidden er fortsat mere moderate 480 kilometer. Priserne starter ved 330.000 kroner.
Mercedes
Mercedes får travlt i år. SUV'erne GLB EQ og GLC EQ er netop lanceret. Blandt højdepunkterne er 800 volt-teknologi med lynhurtig lynladning og lavt strømforbrug med god rækkevidde. I den helt store afdeling er luksus-MPV'en VLE lige på trapperne. Nok bygget på en varevogns-platform, men så luksuriøs, at den skal være et rummeligt alternativ til EQS, der også er på vej i en stærkt opgraderet udgave med 800 volt-teknologi og steer-by-wire.

Sidst, men ikke mindst ser vi også C-klassen som elbil. C-Klasse EQ får præcis samme teknik som GLC EQ, men op mod 800 kilometer rækkevidde på grund af sit lavere karrosseri. Dermed er den også klædt på til at tage kampen op mod ærkerivalen fra BMW, i3 Neue Klasse med lignende specifikationer.
MG
MG lancerer en spændende elbil i samme størrelse som MG4 og VW ID.3. MG4 Urban hedder bilen, der skal være et mere rummeligt, komfortabelt og lidt billigere alternativ til den kendte MG4. Urban-udgaven udmærker sig ved at være MG's første elbil med et såkaldt semi-solid state-batteri, der skal tilbyde mere rækkevidde og holdbarhed end traditionelle batterier.

Renault
Efter succeserne Renault 4 og 5 slår franskmændene til med Danmarks formentlig billigste elbil til maj. Her lanceres den retro-nuttede Twingo E-Tech, der er udviklet på rekordtid i Kina, men fremstilles hjemme i Frankrig.
Med et lille, prisbilligt LFP-batteri med en rækkevidde på 263 kilometer og ingen mulighed for lynladning i basisudgaven, forventes en startpris under 150.000 kroner. Det kan blive endog yderst interessant i Danmark, hvor Twingo har mange fans, der venter på en elektrisk udgave.
Heldigvis for Twingo kommer der også en dyrere udgave, der kan hurtiglade. Dog ikke med mere end 50 kW, hvilket gør mindre, når batteriet kun er på 27,5 kWh.
Skoda
Skoda brager derudaf med sine blot to elbiler. Enyaq er en etableret dansker-favorit og den kuperede udgave Elroq blev suverænt Danmarks mest solgte bil i 2025.
Men bare vent til efteråret, når Skoda lancerer den kompakte SUV Epiq. Som del af VW koncernens kompakte elektriske firlinger bliver den relativt billig, men stadig rummelig og med en kabine med flere fysiske knapper, som mange efterspørger. Læg hertil 420-450 kilometer rækkevidde, og vi tør godt love, at Skoda er på vej med en - nå ja, episk - succes.
Toyota
Toyota får også et højspændt 2026. Netop nu lancerer det japanske mærke C-HR+, som vi fik et yderst positivt indtryk af til Årets Bil kåringen i efteråret. Priserne starter ved 300.000 kroner for en veludstyret bil, der ligner det hidtil mest seriøse alternativ til bestselleren Skoda Elroq.

Senere i år sætter Toyota trumf på med en forlænget udgave af bZ4X med tilnavnet Touring.
VW
Vi gentager lige os selv: 2026 kan blive året, hvor elbilen for alvor får sit folkelige gennembrud, ikke bare i Danmark men hele Europa. Og det skyldes ikke mindst udsigten til VW ID Polo og crossover-udgaven ID Cross (foto øverst), der begge kommer til efteråret.
Belært af erfaringerne fra ID.3 og ID.4 får vi denne gang elbiler i klassisk VW-design med klassisk betjening, inklusive fysiske knapper, og en software, som vi formoder er vaccinceret mod børnesygdomme. Læg hertil priser for basisudgaverne, der kan presses lige under 200.000 kroner, og det kan næsten ikke gå galt: Mange, rigtigt mange danskere, drømmer om en elektrisk Polo eller T-Cross. Nu kommer de.
Men først får vi en forbedret udgave af ID.3, der med masser af forbedringer og længere rækkevidde har fået tilnavnet Neo. Den ser vi midt på sommeren.
Volvo
Volvo har netop løftet sløret for sin notorisk vigtigste model, SUV’en EX60. Med 800 volt teknologi, rekordlang rækkevidde og ny teknik som sikkerhedsseler, der tilpasser sig passagerens vægt og position, skal EX60 være et homerun for mildt pressede Volvo. Vi krydser fingre for, at det svensk-kinesiske mærke har fået bugt med de børnesygdomme, der har kostet modeller som EX30 og EX90 dyrt.
Xpeng
Xpeng blev akkurat det mest solgte Kina-mærke i Danmark i 2025. Men ellers stod mærket lidt stille med facelifts af G6 og G9, der ikke rigtigt rykkede ved salget. Afstanden ned til de kinesiske konkurrenter blev dermed mindre.
Største håb for Xpeng i år bliver dermed den store hatchback P7+, der skal udfordre klassens bestseller VW ID.7 med mere udstyr og rekordhurtig lynladning til lavere priser. P7+ kommer til Danmark i april.

Zeekr
En af de biler, som førnævnte Xpeng P7+ afgjort kommer til at konkurrere med, er Zeekr 7GT. Den er bygget på samme 800 volt-platform som den stærkt sælgende Zeekr 7X, men lavere og billigere. Til priser fra 325.000 kroner ligner den elegante og angiveligt køreglade 7GT en elbil, der tilbyder usædvanligt meget for pengene.







Jens, hvorfor er Mercedes C EQ sedanen ikke med her? Må da også være en af årets største nyheder. Den har premiere i juli.
Det er den så også nu Flemming 🙂 Tak for at være vågen - den var gledet ud af bruttolisten, men jo blandt årets meget helt store nyheder. Mvh Jens Velling, red.
Jeep Compass er ikke på listen. Ved du, at den ikke kommer, eller er det fordi det er usikkert?
Hej Henrik. Jeep Compass skulle have været i Danmark i slutningen af 2025, men er forsinket. Jeep er noget underdrejet i Danmark for tiden med kun den lille Avenger på programmet, så vi er lidt forsigtige med at sætte biler på oversigten, når vi ikke er helt sikre på, om de kommer. Jeg tror dog, at Compass dukker op i løbet af 2026. Vi opdaterer løbende denne oversigt over nye biler, og når Compass er bekræftet, kommer den også på listen. Se evt. vores omtale her i mellemtiden: https://hvilkenbil.dk/ny-jeep-er-amerikansk-udenpaa-fransk-indeni/
Med venlig hilsen, Jens Velling, red.